Han najavljuje sporazum Beograda i Prištine na stotinu strana: Onaj između Grčke i Makedonije imao tek 40
Johanes Han je takođe odbacio i navode o mogućem postojanju ”balkanskog proleća” u regionu
Komesar za pregovore o pristupanju Johanes Han očekuje da dijalog Beograda i Prištine izađe iz ćorsokaka i rezultira sporazumom, koji će, kaže, biti definisan na stotinama strana.
On je naglasio da se nada skorom nastavku dijaloga Beograda i Prištine.
- Postoji zastoj u dijalogu Beograda i Prištine i ja se nadam da ćemo uskoro to moći da prevaziđemo. Rešenje za ovo pitanje i cilj pravnoobavezujućeg sporazuma je osnovni preduslov i za mnoge regionalne projekte koji zahtevaju razjašnjenje budućih odnosa - poručio je Han.
Sporazum između Makedonije i Grčke ima imeđu 35 i 40 strana, podseća Han i procenjuje:
- Ne očekujem da će budući sporazum Beograda i Pritšine biti manji, verovatno će imati stotine strana. Šta god da bude rezultat on mora da bude održiv, da doprinese razvoju celog regiona i da ne utiče na treće strane - poručio je Han.
Johanes Han je tokom debate o ”Budućnosti EU politike proširenja” u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta ponovio da EU neće u članstvo primati zemlje sa otvorenim bilateralnim problemima.
Evropski komesar je naglasio da je i pored povremneih ”koraka unazad” na Zapadnom Balkanu postoji opšti napredak u oblasti ekonimije, vladavine prava i pomirenja.
- Sada kad dođe do porobelma prirodna reakcija je da oni koji su nadležni uzmu telefon, pozovu, razgovaraju i pokušaju da smire situaciju. Čak i to pre nekoliko godna je bilo nemoguće i došlo bi do nasilja. To je jasan napredak - ocenio je Han.
Komesar Han je naglasio da je u osnovi i fokusu politike proširenje EU napredak u oblasti ekonomije i vladavine prava.
Odgovarajući na pitanje o odnosima Srbije kao zemlje kandidata za članstvo i Rusije, Han je naveo da jedna od tačaka pristupnih pregovora govori o tome da svaki pratner na kraju pregovora mora da ”100 procentno podržava spoljnu politiku EU. ”
- Ako to nije slučaj ne može da pristupi EU - odgovorio je Han.
Johanes Han je takođe odbacio i navode o mogućem postojanju ”balkanskog proleća” u regionu.
- Ne bih koristio izraz ''balkansko proleće'', jer demonstracije u Srbiji, Albaniji i Crnoj Gori imaju različite povode. Unutrašnje politika dosta utiče na nezadovoljstvo, ali razlozi protesta su različiti od jedne zemlje do druge - ocenio je Han.
Najavio je i da će Evropska komisija krajem maja predstaviti godišnje izveštaje o napretku zemlja u procesu proširenja.
Han je takođe najavio da će Komisija za Severnu Makedoniju i Albaniju predložiti ulazak u pripremnu fazu pristupnih pregovora i pozvao zemlje članice da bez straha podrže nastavak procesa proširenja koji je prema njegovim rečima zapravo ”zaokruživanje EU”.
- Ubeđen sam da procesi institucijalne reforme EU i proširenja EU mogu da se odvijaju paralelno jer će oba zahtevati godine da se realizuju. Gubljenje vremne ja ako bi se prvo čekalo na institucijonalnu reformu EU jer i onako se ne radi o proširenju već o zaokruživanju Unije - zaključio je Han.
On je podsetio da su pregovori sa najmlađom članicom EU Hrvatskom trajali 8 godina i da se očekuje da će pregovori sa budućim zemljam članicama trajati duže.
(Telegraf.rs / Tanjug)