Gde će Radovan Karadžić služiti kaznu? Posle sprovođenja ove procedure biće određena država
Igleston ja kazala da ne postoji rok za donošenje takve odluke
Helena Igleston, portparolka Mehanizma za međunarodne krivične sudove, za N1 je pojasnila kako će biti određeno gdje će Radovan Karadžić služiti kaznu doživotnog zatvora. Kazala je da je predsednik Mehanizam zadužen za određivanje zemlje u kojoj će osuđena osoba služiti kaznu.
- Zemlje moraju sklopiti sporazum sa Ujedinjenim nacijama za izvršenje tih kazni. Sekretar suda je taj koji stupa u kontakt sa tim zemljama koje su stupile u sporazum sa Mehanizmom da vidi da li su spremne za izvršenje kazne jedne konkretne osobe koja je osuđena, da ispunjavaju uslove zatvorske kazne i da njihovi zakonski okviri odgovaraju u tom smislu. Nakon toga, sekretar podnosi izveštaj predsedniku o zemljama koje su spremne za izvršenje te kazne, te onda predsednik određuje zemlju u koju će osuđena osoba služiti kaznu - pojasnila je ona.
Igleston ja kazala da ne postoji rok za donošenje takve odluke, te dodala da Mehanizam još nadgleda sprovođenje kazni za 17 osuđenih osobe koje još uvek služe svoje zatvorske kazne.
Dalje je objasnila da postoji i mogućnost prijevremenog puštanja na slobodu.
- Stanislav Galić je 2015. godine je podnio zahtev za prevremeno puštanje na slobodu. To je u to vreme pred Mehanizmom bio prvi takav slučaj osobe koja je osuđena na doživotnu kaznu zatvora da podnese zahtev za prevremeno puštanje na slobodu. Tadašnji predsednik Mehanizma Teodor Meron je doneo oduku u kojoj je rečeno da će se izračunavanje uslova da bi se moglo uopšte razmatrati takav zahtev računati najviše izrečena fiksna kazna koja je izrečena u to vreme, to je tada bilo 45 godina. To znači da osoba koja je osuđena na doživotnu kaznu mora odslužiti minimalno dve trećine od 45 godina, znači više od 30 godina, da bi ispunila uslovee da bi mu se mogao razmatrati zahtev za puštanjem na prevremenu slobodu - kazala je Igleston.
Govorila je i mogućnosti revizije presude, koju je najavio Karadžićev pravni tim.
- Zahtev za revizijom presude može se podneti i odbrana za to nema neki rok, dok tužiteljstvo ima rok od godinu dana. Da bi se razmatrao takav zahtev, mora se pojaviti neki novi dokaz koji nije bio dostupan tokom trajanja postupka, a koji bi mogao biti odlučujući faktor za sam ishod tog postupka. To uvek postoji kao mogućnost. Mislim da smo zahtev za revizijom presude imali samo jednom - kazala je ona.
Što se tiče presude Ratku Mladiću, kazala je da se drugostepena presuda očekuje do kraja 2020. godine.
VIDEO: Prva reakcija Radovana Karadžića nakon izricanja presude
(Telegraf.rs/N1)