Generalni direktor za pregovore o proširenju stigao u Beograd: Danijelson sa Vučićem, Dačićem i poslanicima Skupštine Srbije (FOTO)

Danijelson je pohvalio ekonomske reforme, kao i napore Vlade Srbije i predsednika Vučića na izradi Medijske strategije

Predsednik Aleksandar Vučić danas je sa generalnim direktorom Generalnog direktorata Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o proširenju Kristijanom Danijelsonom razgovarao o evropskim integracijama Srbije, problemima u dijalogu Beograda i Prištine i regionalnoj saradnji.

Vučić je istakao da se Srbija zalaže za nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa sa Prištinom, koji je moguć tek nakon što Priština povuče takse koje je uvela na robu iz centralne Srbije, koje predstavljaju grubo kršenje međunarodnog prava i CEFTA sporazuma. On je naglasio da je veliki problem što dijaloga nema i pozdravio zalaganje predstavnika EU da Priština povuče takse.

Vučić je rekao da punopravno članstvo u EU predstavlja apsolutni spoljnopolitički prioritet i naglasio opredeljenost Srbije da nastavi sprovođenje brojnih političkih i ekonomskih reformi, regionalnu saradnju, kao i normalizaciju odnosa sa Prištinom.

Vučić je istakao da se Srbija zalaže za nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa sa Prištinom, koji je moguć tek nakon što Priština povuče takse koje je uvela na robu iz centralne Srbije-FOTO TANJUG/ DIMITRIJE GOLL

- Srbija se zalaže za mir i stabilnost u regionu, te se regionalna saradnja, jačanje odnosa sa susedima i nastavak politike pomirenja nalaze na listi naših spoljnopolitičkih prioriteta - istakao je predsednik.

Danijelson je pohvalio ekonomske reforme, kao i napore Vlade Srbije i predsednika Vučića na izradi Medijske strategije.

Naglasio je da su iz Evropske unije upućene jasne poruke Prištini o neophodnosti povlačenja odluke o taksama i da je za Srbiju od ključnog značaja nastavak dijaloga između Beograda i Prištine.

Kristijan Danijelson je pohvalio ekonomske reforme, kao i napore Vlade Srbije i predsednika Vučića na izradi Medijske strategije-FOTO TANJUG/ DIMITRIJE GOLL

Danijelson je, takođe, istakao da Srbija ima vrlo dobre rezultate u fiskalnoj konsolidaciji, ali da mora i dalje da radi na reformama i smanjenju sive ekonomije, a pre svega na vladavini prava i boljem funkcionisanju demokratskih institucija.

DAČIĆ: EU PRIORITET, SRBIJA DA ISKORISTI MOMENAT

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić danas je u razgovoru sa generalnim direktorom za susedsku politiku i pregovore o proširenju Evropske komisije Kristijanom Danijelsonom naglasio da članstvo u Evropskoj uniji ostaje apsolutni spoljnopolitički prioritet Srbije.

Dacicć je izrazio nadu da će predstojeća predsedavanja Savetu EU zadržati proširenje visoko na svoj agendi, za šta je dobio uveravanja generalnog direktora Danijelsona, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Danijelson je rekao da je trenutni sastav institucija EU veoma otvoren ka regionu i pozvao našu stranu da iskoristi postojeći momenat.

Govoreći o kršenju CEFTA sporazuma od strane Prištine, Danijelson je podvukao da je Evropska komisija jasno pozvala Prištinu da hitno povuče odluku o uvođenju taksi na robu iz Srbije.

Ivica Dačić je naglasio da članstvo u EU ostaje apsolutni spoljnopolitički prioritet Srbije-FOTO MINISTARSTVO SPOLJNIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE

Istovremeno, pohvalio je postupanje naše strane, zahvaljujući kojem su sprečene još štetnije posledice, navodi se u saopštenju.

Sagovornici su se složili da je neophodno zajednički unaprediti napore na povećanju vidljivosti EU u Srbiji.

Naime, EU je naš najveći trgovinski parter, sa gotovo dve trećine udela u ukupnoj trgovinskoj razmeni. Osim toga, najveći je donator Srbije i najveći broj direktnih investicija dolazi upravo iz EU, napominje se u saopštenju.

POSLANICI SA DANIJELSONOM O EVROINTEGRACIJAMA I ULOZI SKUPŠTINE

Članovi Odbora za evropske integracije i Odbora za spoljne poslove razgovarali su danas sa direktorom Generalnog direktorata za susedsku politiku i pregovore o proširenju EK Kristijanom Danijelsonom o evropskim integracijama Srbije i ulozi Narodne skupštine u tom procesu.

Predsednik Odbora za evropske integracije Nenad Čanak rekao je da je članstvo Srbije u EU strateško opredeljenje i da u Narodnoj skupštini postoji većinska podrška narodnih poslanika evropskim integracijama.

Čanak je izneo očekivanje da će napredak Srbije u ovom procesu biti evidentiran i u novom Izveštaju Evropske komisije o napretku naše zemlje, koji se očekuje posle izbora za Evropski parlament, koji će se održati u maju ove godine.

Čanak je rekao i da prema poslednjem istraživanju 55 odsto građana podržava ovaj proces, a da sprovođenje reformi podržava preko 70 odsto građana. Zaključio je da bi ubrzanjem procesa evropskih integracija, EU poslala jasnu poruku građanima Srbije da ona želi Srbiju u svom članstvu.

Članovi Odbora za evropske integracije i Odbora za spoljne poslove razgovarali su danas sa Danijelsonom o evropskim integracijama Srbije i ulozi Narodne skupštine u tom procesu-Foto: Vlada Srbije

- Do sada je otvoreno 16 pregovaračkih poglavlja, Evropskoj komisiji su dostavljene pregovaračke pozicije za još pet poglavlja, a na još tri pregovaračke pozicije se radi - naveo je predsednik Odbora za evropske integracije.

Danijelson je primetio da je članstvo Srbije u Evropskoj uniji cilj i Srbije i EU.

- Integracije Zapadnog Balkana nisu dugo bile prioritet Evropske unije, ali se od 2017. godine pokazuje posvećenost integracijama ovog regiona, usvajanjem Strategije o proširenju država Zapadnog Balkana - naveo je Danijelson i dodao da ostaje još značajan posao da se obavi u sprovođenju reformi, kako bi se ispunili svi preduslovi za punopravno članstvo ovog regiona u EU.

Reforma pravosuđa i vladavina prava, suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala i sloboda izražavanja, ključne su oblasti za sprovođenje reformi, istakao je Danijelson i ukazao i na značajnu ulogu Narodne skupštine u tom procesu.

Sastanku su prisustvovali i zamenica predsednika Odbora za evropske integracije Elvira Kovač i članice Odbora Gordana Čomić i Vera Jovanović, članovi Odbora za spolne poslove Dragan Šormaz i Dušica Stojković, kao i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici.

Bilo je reči o ulozi odbora i Narodne skupštine u evropskim integracijama Srbije, aktuelnim dešavanjima u Parlamentu, o sprovedenim privrednim reformama i postignutoj makroekonomskoj stabilnosti, predstojećem usvajanju medijske strategije i značaju regionalne saradnje i pomirenja.

Sagovornici su razmenili mišljenja i o izazovima sa kojima se suočava EU, kao što su Bregzit, migrantska kriza i ekološke promene.

(Telegraf.rs)