Nije poželjno rešenje, ali ne mora da bude negativno: Šta je još rekao austrijski diplomata o promeni granica kao rešenju kosovskog problema?
Prema njegovom mišljenju, rukovodstva u Beogradu i Prištini izgledaju spremno i misle da su na putu da pronađu rešenje ovog pitanja, sveobuhvatno rešenje, što je jedan od uslova i da Srbija krene napred prema EU
Bivši generalni direktor Sekretarijata za Zapadni Balkan u Savetu EU Štefan Lene smatra da je svako rešenje kosovskog pitanja koje će voditi promeni granica komplikovano i teško, ali da ga ne bi u potpunosti isključio i da ne mora obavezno da ima negativne posledice.
Sve zavisi od okolnosti i datih garancija dve strane, rekao je u intervju za RSE dugogodišnji austrijski diplomata, sada ekspert Carnegie Europea za Brisel i EU.
Lene kaže da je jasno da je dijalog Beograda i Prištine u stagnaciji već dugo i da je to veliko skretanje pažnje sa reformi i kod jednih i kod drugih i prepreka da se kreću napred prema EU.
Prema njegovom mišljenju, rukovodstva u Beogradu i Prištini izgledaju spremno i misle da su na putu da pronađu rešenje ovog pitanja, sveobuhvatno rešenje, što je jedan od uslova i da Srbija krene napred prema EU.
- Precizne činjenice o mogućem sporazumu veoma je teško proceniti. Lično mislim da je sve što vodi promeni granica suštinski veoma komplikovano i teško, ali ga ne bih isključio u potpunosti, jer zavisi od okolnosti i datih garancija, a zavisi i od posledica po susedne države u regionu - rekao je Lene.
Kako kaže, za to rešenje ne bi rekao da je njegovo poželjno rešenje, ali ga ne bi isključio u potpunosti.
Smatra da ono ne mora neophodno proizvesti negativne posledice i biti loša stvar.
Upitan da prokomenatriše to što cela EU nema isto mišljenje o pitanju promene granica i razmene teritorija - visoka prestavnica Federica Mogerini i evropski komesar za susedsku politiku Johannes Han su "za" dok se Berlin za sada protivi, on kaže:
- Prema onom što sam do sada čuo od Prištine i Beograda nije izgledno da će biti govora o tome u sledećih nekoliko sedmica, ali, kao što sam rekao, promena granica je uvek problematična i teška i razumljivo je da su neke države veoma skeptične po tom pitanju.
On kaže da su sa druge strane stvarni partneri u ovom dijalogu su Priština i Beograd i da misli da će međunarodna zajednica pratiti veoma pažljivo na svaku odluku koju će proizvesti dijalog.
Smatra da su naročito na Kosovu mišljenja veoma podeljena.
(Telegraf.rs / Tanjug)