Neizvesnost na Kosovu traje 20 godina, iz Srpske liste poručuju: Došlo je do kritičnog momenta

Simić je podsetio da je u ovom trenutku blokiran proces dijaloga jednostranim potezima Prištine, te da na KiM postoje "dve realnosti" - jedna koju žive prištinski političari, a druga koju imaju obični građani na KiM

Šef Srpske liste Igor Simić rekao je danas da su u pitanju spekulacije da postoji dogovori Beograda i Prištine oko razgraničenja i podele imovine, kako to navode pojedini mediji i prištinske vlasti.

Simić je za TV Pink podsetio da je u ovom trenutku blokiran proces dijaloga jednostranim potezima Prištine, te da na KiM postoje "dve realnosti" - jedna koju žive prištinski političari, a druga koju imaju obični građani na KiM.

Podsetio je na nedavno istraživanje koje, kako kaže, govori da 62 odsto kosovskih Albanaca podržava dijalog Beograda i Prištine.

Ukazuje da mediji propuštaju da istaknu da u Prištini, Đakovici, Peći i drugim mestima postoji ogroman broj štrajkova protiv vlade Kosova i da u takvim okolnostima oni koriste nacionalističku retoriku.

Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

Komentarišući izjave albanskog premijera Edija Rame da je za njega KiM deo Albanije, Simić kaže da albanski premijer to govori, jer gubi tlo pod nogama u njegovoj zemlji.

- U ovom trenutku se ne odvija proces dijaloga, a ako se bude odvijao, biće između Prištine i Beograda, a ne Tirane i Beograda - rekao je Simić.

On je podsetio na seriju napada na srpsko stanovništvo na KiM i, kako je rekao, nasilje koje se dešava nad Srbima, a koje po pravilu prolazi nekažnjeno, te pozvao međunarodnu zajednicu da zaštiti Srbe.

Simić napominje da kada je reč o snabdevanju srpskog stanovništva na KiM, ono jeste otežano, ali postoji zahvaljujući Vladi Srbije.

Kada je reč o spekulacijama vezanim za ujedinjenje Severne i Južne Kosovske Mitrovice o kojoj govore prištinske vlasti, kaže da to izaziva zabrinutost građana u Severnoj Kosovskoj Mitrovici, te podseća da su takve najave ranije izazvale više od 1.000 etničkih napada na Srbe.

Ističe da je činjenica da je, u ovom trenutku, neizvesnost koja traje 20 godina na KiM došla do kritičnog momenta.

(Telegraf.rs/Tanjug)