Sada je trenutak za izbore: Ljajić naveo dva razloga

Svuda se vlast, dodaje, dobijala i gubila na izborima

Foto: Marko Jovanović

Predsednik SDPS Rasim Ljajić smatra da je sada trenutak za parlamentarne izbore, kako bi nova vlada dobila pun demokratski kapacitet i legitimet za rešavanje pitanja KiM.

Kao drugi razlog zbog koga bi trebalo ići na izbore Ljajić vidi proteste na ulici gde se osporava legitimitet vlasti.

- Već imamo najavu bojkota palamenta i proteste na ulici, gde se osporava legitimitet vlade i vlasti. Ako se taj legitimitet osporava, ne postoji drugi način da se on proveri nego na izborima - rekao je Ljajić za TV Pink.

Svuda se vlast, dodaje, dobijala i gubila na izborima.

- Ljudi kažu, vi ste 5. oktobra na ulici. Ne, Milošević je srušen 24. septembra na izborima, a 5. oktobra je odbranjena izborna volja ljudi. Mislim da je ovo sada trenutak da se ide na izbore - rekao je Ljajić, koji je i potpredsednik vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.

Kaže da će, u slučaju da izbora bude, svakako prvo razgovarati sa SNS o formiranju zajedničke liste, ali i navodi da ostaje pri tome da više ne želi državnu funkciju.

Rasim Ljajić - Foto: Marko Jovanović

NA KiM PLASIRANO 90 MILIONA EVRA MANJE ROBE

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija izjavio je da je zbog uvođenja taksi od 100 odsto na robu iz centralne Srbije, u poslednja tri meseca na KiM plasirano 90 miliona evra manje robe nego u istom periodu lane.

Ljajić kaže da se o taksama sve više govori kao nerešivom političkom pitanju koji sprečava da dijalog između Beograda i Prištine bude nastavljen, ali, ocenjuje, da je ekonomska šteta taksi pođednako važna.

- Mi ćemo do 21. februara imati tačan bilans stanja koliko je manje robe izvezeno, do sada je, za ovih 80 dana, oko 90 miliona evra manje robe plasirano na KiM nego u istom periodu prošle godine. Trgovina je svedena na minimum ili šverc komerc radi, jer srpske robe ima na KiM - rekao je Ljajić za TV Pink.

Navodi da srpske robe ima na jugu KiM, čak i u prodavnicama koje drže Albanci, a sumnja se, navodi, da srpska roba ide u Crnu Goru, Hrvatsku i Makedoniju, a zatim na Kosovo.

- Ekonomska šteta je evidentna, ali takse su izazvale pre svega ozbiljnu političku krizu i na KiM, mi sada ne znamo da li će pre biti ukinute takse ili će pasti Haradinajeva vlada. U ovom trenutku to je ključno pitanje - rekao je Ljajić.

Administrativni prelaz Jarinje - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Smatra da takse postaju faktor od kojeg zavisi da li će Haradinaj ostati na vlasti ili ne, jer, kaže, ako ukine takse izgubiće poverenje kod birača na KiM.

- Haradinaj isključivo iz tog razloga istrajava na taksama koje su besmislene - podvukao je Ljajić.

Prema njegovim rečima, dobra stvar je što je po prvi put "postignut konsenzus" u međunarodnoj zajednici da takse ne vode nikud i da ozbiljno ugrožavaju nastavak dijaloga.

- Video sam izjavu Čitaku da su takse samo izgovor Srbije da ne pregovara. A o čemu da se pregovara, kako da rešavamo teška pitanja nestalih lica, imovine, ZSO, koja će se otvoriti tokom dijaloga, kada ne možemo da se dogovorimo oko plazma keksa - upitao je Ljajić.

Ministar kaže da je bitan i stav SAD po tom pitanju, koja je osudila uvođenje taksi i više puta pozvali Prištinu da ih ukine kako bi se dijalog nastavio, kao i da će američka administracija podržati bilo kakav dogovor koji postignu Beograd i Priština.

(Telegraf.rs/Tanjug)