To što smo uspeli da sprečimo prijem tzv. Kosova u Interpol nije kraj borbe: Stefanović poručio da Srbija ne menja svoj stav o toj temi
Predstavnici prištinskih institucija očigledno nisu shvatili poruku velikog broja članica Interpola sa poslednje Generalne skupštine, tačnije da ne žele politizaciju ove profesionalne policijske organizacije i prijem takozvanog Kosova u Interpol - rekao je Stefanović
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije nije obavešteno od centrale Interpola u Lionu da je Priština ponovo aplicirala za članstvo, ali ostajemo pri argumentu da bi prijem tzv.Kosova predstavljao grubo kršenje međunarodnog prava i procedura Interpola, rekao je ministar Nebojša Stefanović.
- Predstavnici prištinskih institucija očigledno nisu shvatili poruku velikog broja članica Interpola sa poslednje Generalne skupštine, tačnije da ne žele politizaciju ove profesionalne policijske organizacije i prijem takozvanog Kosova u Interpol - rekao je Stefanović za Tanjug.
Činjenica da su im falili glasovi skoro 40 država za njih evidentno nije jasan pokazatelj da nemaju podršku za kršenje međunarodnog prava i pravila Interpola, dodao je on.
Ministar navodi da, uprkos tome što je Srbija na poslednjoj Generalnoj skupštini u Dubaiju uspela da spreči prijem takozvanog Kosova u Interpol, to za nas nije bio kraj ove pravne borbe.
- Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije je odmah po završetku zasedanja nastavilo da radi i iznosi svoje argumente državama članicama Interpola, jer smo očekivali da će predstavnici Prištine ponovo aplicirati za članstvo - objasnio je ministar.
Stefanović kaže da očekuje da dobije zvaničnu informaciju povodom apliciranja Prištine u zakonskom roku, tačnije narednih 30 dana kako predviđaju pravila Interpola.
- Svakako ostajemo pri našim argumentima da bi prijem takozvanog Kosova predstavljao grubo kršenje međunarodnog prava i procedura Interpola. Pre svega u skladu Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 Kosovo i Metohija je teritorija Republike Srbije i kao takva ne može ni aplicirati za članstvo u Interpolu - dodao je ministar.
Kako je dodao i „Korelova rezolucija“, koju je usvojila Generalna skupština Interpola na zasedanju u Pekingu 2017. godine, jasno i nedvosmisleno kaže da samo države koje su članice ili posmatrači u UN mogu postati članice Interpola, što takozvano Kosovo nije.
Zato bi ponovno stavljanje na dnevni red zahteva Prištine predstavljalo novi pravni "nonsens", ističe Stefanović.
- Moram da ponovim da bi eventualnim prijemom sigurno došlo do zloupotreba baza podataka Interpola od strane Prištine, što bi moglo dovesti do toga i da neki od terorista dođu do važnih i poverljivih informacija. Svakako, to može značiti i da se više hiljada pripadnika policije i vojske nađe na montiranim poternicama, što bi u potpunosti ograničilo njihovu slobodu kretanja - kaže on.
- Srbija i Ministarstvo unutrašnjih poslova nastaviće borbu na sprečavanju prijema takozvanog Kosova, kako bi zaštiti suverenitet naše države, međunarodno pravo, ali i profesionalnu policijsku organizaciju kakav je Interpol - zaključio je Stefanović.
Priština ponovo pokušava da uđe u Interpol, a pismo o tome generalnom sekretarijatu te međunarodne policijske organizacije poslali su premijer privremenih prištinskih institucija Ramuš Haradinaj i ministar policije Ekrem Mustafa.
Prištinski portal Kalko tvrdi da je imao uvidu u mejlove koje su Haradinaj i Mustafa poslali generalnom sekrearu Interpola Jirgenu Štoku.
VIDEO: Kosovo nije u INTERPOL-u
(Telegraf.rs/Tanjug)