Najnovije istraživanje: SNS posle izbora može sama, Đilas malo ispred SPS

Izlaznost bi bila kao i na prošlim izborima, između 3,6 do 3,7 miliona glasača

Kada bi vanredni parlamentarni izbori bili održani sada, Srpska napredna stranka bila bi u poziciji da sama formira vlast, Socijalistička partija Srbije bi osvojila isti broj mandata kao i na prošlim izborima, dok bi lista koju bi predvodio Dragan Đilas bila nešto malo ispred SPS-a, pokazuju rezultati istraživanja IPSOS-a.

Marko Uljarević iz te marketinške agencije kaže da bi izlaznost bila kao i na prošlim izborima, između 3,6 do 3,7 miliona glasača.

- Kada govorimo o vladajućoj koalicija, onda ne očekujem bitnije promene kada je u pitanju njihov rejting. SNS bi bio u poziciji da sam osvoji vlast i formira vladu, kako sada govore podaci. SPS bi bio u domenu rezultata 2014. i 2016. godine - rekao je Uljarević za TV Prva.

Lideri SNS i SPS - Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

On je dodao da se ne zna kako i u koliko kolona bi opozicija izašla na izbore, ali da istraživanja pokazuju da bi lista Dragana Đilasa bila nešto malo ispred SPS-a.

Ne zna se, dodaje, kakakv bi rezultat opozicija ostvarila, jer nije poznato ko bi sve učestvovao na izborima.

Podseća da je Đilas dok je bio na čelu DS-a na izborima 2014. godine na nivou Beograda osvojio 15 odsto, a na nivou Srbije šest, dok je na prošlim izborima na nivou Beograda sa širom koalicijom imao oko 20 odsto.

Đilas i predstavnici SzS - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Za proteste u Beogradu kaže da je njegov utisak da su homogeni u odnosu na predsednik Srbije i lidera SNS-a Aleksandra Vučića, da su to ljudi koji nemaju pozitivan stav o predsedniku Srbiji i protiv su njega, ali su heterogeni u osnosu na opozicione lidere.

- Opozicija nije aktivno uzela ucčešće u artikulisanju tih zahteva koji se iznose na protestima. Ne vidim način na koji bi mogli da poentiraju od ovih protesta - istakao je Uljarević.

Za male stranke koje su do sada izlazile na izbore na listi SNS-a, kaže da bi teško ijedna od njih mogla samostalno da izađe na izbore i da pređe cenzus.

A da li će biti vanrednih parlamentarnih izbora ističe da će na to uticati dešavanje oko Kosova i da li će Beograd imati priliku da postigne neki sporazum i dogovor sa prištinskim vlastima.

- Ne vidim neku bitnu promenu u rejtinzima koja bi mogla da ukaže da zbog toga idemo na izbore. Protesti mogu da budu legitiman zahtev, ali ne vidim u ovom trenutku tenziju zbog koje bi bili neophodni vanredni parlamentarni izbori - zaključio je on.

(Telegraf.rs/Tanjug)