Ljajić: Vreme je za prebacivanje tereta krize na bogate

Ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija kaže da Vlada Srbije za septembar sprema paket antikriznih mera, među kojima su ključne radikalna štednja i prebacivanje tereta krize na bogate

Ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je da će vlada sprovesti reformu poreske politike kako bi oni koji zarađuju više, davali više. On je istakao da neće biti poskupljenja hleba i većeg PDV-a na hranu.

- Najteži ispit za ovu vladu neće biti ni Kosovo, ni Evropa, već kako da se izbori sa krizom i obezbedi bolji život građanima. Na tome će i ova i svaka buduća vlada ili opstajati ili propadati. Za septembar spremamo paket antikriznih mera, u kojima će ključ biti: radikalna štednja države i prebacivanje tereta krize na bogate - rekao je Ljajić za dnevni list "Večernje novosti".

Prema njegovim rečima, dva su načina da se sanira ogromni deficit državne kase: prvi je štednja što je više moguće, a drugi je model povećanja prihoda, koji su značajno manji od planiranih.

- Ima dosta manevarskog prostora. Od smanjenja raznih agencija, čiji se tačan broj uopšte ne zna, a ima ih više od 160. Biće ograničene plate u javnom sektoru, sa gornjim limitom od 165.000 dinara. I kod putovanja državnih funkcionera i korišćenja službenih automobila postoji veliki prostor za uštede - smatra Ljajić.

On dodaje da je, osim štednje, neophodno pronaći i dodatne izvore prihoda.

- Nijedna zemlja, pa ni Srbija, ne može da izađe iz krize ako ne poveća izvoz, a za to je potrebno da imate konkurentan proizvod. Druga mogućnost je privlačenje investicija, što nije nimalo lako u ovom trenutku - rekao je ministar i istakao da je za privredu najvažnije da kurs dinara bude predvidiv.

Ljajić je kazao da se opcija prodaje "Telekoma", za sada, ne razmatra, i da je ideja da se "Telekom" modernizuje, profesionalizuje menadžment, kako bi kompanija izdržala konkurenciju.

Prema njegovim rečima, povećanje stope PDV-a je krajnja mera i sigurno je da neće biti podizanja PDV-a na hranu.

- Da li će se ići na podizanje stope na 20 odsto, Vlada će odlučiti nakon detaljne analize da li je to jedini način da se ostvare dodatni prihodi - istakao je Ljajić.

Kada je reč o poskupljenju hleba, on je rekao da će biti nastavljen dijalog sa pekarima i "odluka mora biti rezultat čiste ekonomske računice, a ne bilo kakvih političkih kalkulacija".

- U ovom trenutku nema razloga za povećanje cene hleba, i tako će ostati sigurno do 30. septembra, dok je uredba o ograničavanju marži na snazi. Posle ćemo videti kako stoje bilansi žita, a činjenica je da rod pšenice neće biti na nivou domaćih potreba. I prinosi kukuruza, soje i suncokreta su manji od prošlogodišnjih, što može da se odrazi na cenu stočne hrane i, posledično, na cene mesa - rekao je Ljajić.

(M. S. / Tanjug)