Uvoz srpske robe opao za 20 miliona evra! Predsednik Matice Albanaca Srbije apeluje: Priština da hitno ukine takse
- Ni Srbi, ni Albanci nemaju više dece za ratovanje, vreme je za pomirenje i uspostavljanje mira - poručio je Demo Beriša
Uredba o povećanju taksi na uvoz robe iz Srbije na snazi je od 21. novembra a privremene kosovske institucije najavljuju i nove. Uvoz srpske robe opao je za 20 miliona evra. Sa administrativnih prelaza vraćeno je čak 17 kamiona zbog carinskih deklaracija naslovljenih na Kosovo i Metohiju.
Povećanje taksi na uvoz robe iz Centralne Srbije koje je na snazi 19 dana uticalo je da je drastično opao promet naše, domaće robe.
Čak je i Uprava kosovskih carina objavila da je za prvih 15 dana od uvođenja taksi uvoz robe iz Srbije opao za 20 miliona evra.
Na mesečnom nivou to će dostići vrednost od čak 40 miliona evra procenjuju stručnjaci.
Nisu samo takse problem sa kojim se suočavaju prevoznici, čak i oni sa robom stranog porekla.
Sa administrativnih prelaza vraćeno je čak 17 kamiona zbog carinskih deklaracija naslovljenih na Kosovo i Metohiju.
Kao što je poznato Srbija nije odgovorila kontramerima Prištini na povećanje taksi od 100 odsto na naše proizvode.
Srbija poštuje sve odredbe Cefta sporazuma. Inače glavni artikli sa kojima Priština trguje sa Srbijom su poljoprivredni proizvodi, proizvod kožarske indsustrije, električna energija i vrlo malo industrijskih proizvoda.
Nema nagoveštaja da će Srbija odgovoriti i na uvođenje novih uredbi kosovske vlade jer bi šteta od sve menjeg prometa robe između srpske i kosovske strane time bila još veća.
Predsednik Matice Albanaca Srbije Demo Beriša poručio je Prištini da hitno ukine takse na proizvode iz Srbije, jer, kako je naveo za "Večernjih novosti", one ugrožavaju opstanak svih građana na KiM.
- Kada je Priština izgubila bitku za ulazak u Interpol, odlučila se na nerazuman, nelogičan i neprirodan potez uvođenja taksa na proizvode iz Srbije - rekao je Demo.
Kako je naglasio, "ni Srbi, ni Albanci nemaju više dece za ratovanje, vreme je za pomirenje i uspostavljanje mira".
- Poručujem sunarodnicima na KiM da se prema Srbima, naročito prema onima koji žive u enklavama, ophode kao prema komšijama i da im pomognu i omoguće da normalno žive na svojim ognjištima - rekao je Demo.
On je dodao da su Albanci u Srbiji spremni da pomognu da se ostvari pomirenje između sprskog i albanskog naroda na KiM.
Matica Albanaca u Srbiji osnovana je 2014. godine sa željom da se Albanci identifikuju, okupe i da bez straha kažu ko su i šta su, koristeći prava koje svim građanima pruža Ustav Srbije.
U Srbiji u 140 opština živi 180.000 Albanaca, navele su Novosti.
VIDEO: Albanci pale srpske proizvode
(Telegraf.rs / RTS / Novosti)