Zorana Mihajlović bila žrtva nasilja: Potpredsednica Vlade Srbije otkrila kako se izborila sa proganjanjem

Razgovarajte, prijavite, idite u Sigurne kuće, jer tamo ima stručnjaka koji mogu da vam pomognu - poručila je Zorana Mihajlović

Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, otkrila je da je i sama bila žrtva nasilja, a o tome je odlučila da progovori da bi i druge žene ohrabrila da prijave nasilje, prenosi "Alo!"

- Bila sam žrtva psihičkog nasilja i proganjanja - kazala je ona i otkrila na koji način se zaštitila.

- Kontaktirala sam sa prijateljima i policijom, ali tada još nije bilo u zakonu da oni mogu da urade bilo šta ako vas neko proganja. Trajalo je, ali sam se zaštitila - kazala je Mihajlovićeva i dodala da je i u svom okruženju imala žene koje su se suočile sa tim problemom.

Ona je ispričala da ima mnogo prijateljica kojima je pomagala kada su se našle u toj situaciji i da joj nije iznenađenje kada istraživanja pokažu da svaka druga žena trpi neki vid nasilja. Kako kaže, nije nasilje samo fizičko nasilje i zato je mnogo važnije ohrabriti žene da prijave takve slučajeve.

Mihajlovićeva ima i snažnu poruku za sve žene koje su žrtve nasilja.

Mihajlović je ispričala da ima mnogo prijateljica kojima je pomagala kada su se našle u toj situaciji i da joj nije iznenađenje kada istraživanja pokažu da svaka druga žena trpi neki vid nasilja-Foto: Vlada Srbije / mgsi

- Razgovarajte, prijavite, idite u Sigurne kuće, jer tamo ima stručnjaka koji mogu da vam pomognu - poručila je ona i istakla da je u Srbiji statistika i dalje crna kada se radi o nasilju nad ženama.

Podsetimo, Zorana Mihajlović je pre nekoliko dana na događaju „Nazovi nasilje pravim imenom“ povodom obeležavanja globalne inicijative „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, koja se sprovodi i u Srbiji, navela da 85 odsto građanki Srbije smatra da je rodno nasilje uobičajeno, 80 odsto devojaka doživi da im zvižde na ulici, dok svaka treća mlada osoba misli da je kratka suknja opravdanje za napad na ženu.

- Moja poruka je da ničija patnja i vrisak ne smeju da se završe ćutanjem. Država je stvorila uslove da se borimo, ali to nije dovoljno, jedini način da se zaista borimo protiv nasilja nad ženama, koji god oblik tog nasilja bio, jeste da smo svi zajedno u toj borbi, da znamo da postoji i fizičko i psihičko nasilje i da ne dozvolimo da devojčice i žene budu povučene u sebe, već da budu aktivan deo društva - navela je ona.

(Telegraf.rs/Alo)