Vlada Francuske je ponizila saveznicu, Vučić odlično reagovao: Tema broj 1 u francuskim medijima i dalje propust na svečanosti u Parizu

Svetski mediji i dalje prenose da je protokol Jelisejske palate napravio propust i smestio predsednika Srbije izvan zvanične tribine, stavivši ga tako izvan dometa televizijskih kamera

U fokusu javnosti još uvek je raspored sedenja na obeležavanju 100 godina primirja u Prvom svetskom ratu u Parizu. Članak o tome posvetio je i francuski dnevni list "Figaro", a nekadašnji reporter tog lista Reno Žirar kaže da je na delu "velika greška francuske birokratije" i da nije bila odluka Makrona da Aleksandar Vučić ne bude smešten pored njega.

U tekstu pod nazivom "Srbija nepravedno ponižena na komemoraciji 11. novembra", list podseća da je protokol Jelisejske palate smestio predsednika Srbije izvan zvanične tribine, stavivši ga tako izvan dometa televizijskih kamera.

Nekadašnji reporter tog lista Reno Žirar za N1 kaže da ne veruje da će događaji u Parizu uticati na srpsko - francuske odnose, koje vidi kao odlične.

- Mislim da je jako dobro to što je Figaro napisao članak o nepravdi koja se desila tokom održavanja komemoracije 11. novembra i obeležavanja 100 godina od kraja rata. Francuska i Srbija su zajedno ratovale protiv Nemačke i bile su saveznice, Francuska je ušla u rat na strani Srbije. Ne mislim da je Francuska bilo šta namerno uradila, zato što - na primer - na komemoraciji nije bio premijer ili predstavnik Velike Britanije, iako su posle francuskih, britanski vojnici pretrpeli najveća zrtve na francuskom tlu - kazao je Žirar.

Dodaje i da su mnogi francuski političari govorili o velikoj grešci koju je napravila francuska birokratija.

- Marin Le Pen je to spomenula u njenom govoru u jednoj radio emisiji. Ja ne mislim da je to institucionalno namerno urađeno, mislim da je to birokratska greška, greška francuske birokratije i ljudi koji rade sa predsednikom Makronom, koji očigledno ne znaju istoriju, koji ne znaju kakve su žrtve Srbija i Francuska pretrpele tokom tog rata i da je Srbija izgubila 27 posto stanovništva tada. Predsednik Makron nije učestvovao uopšte u organizaciji, zato ne mislim da je namerno učinjeno i naravno da su Srbija i Francuska saveznici, svi obrazovani Francuzi znaju kakvu je Srbija imala ulogu i nadam se da će taj savez da potraje - naglasio je Žirar.

S druge strane, zamenik direktora ovog magazina, Žan-Kristof Bison, reagovao je burnije i poručio da je raspored sedenja je bio sraman, tužan i skandalozan.

- Reč je o mešavini amaterizma, neznanja i zlonamernosti nekog tipa iz protokola, bez ikakve istorijske i političke kulture. Organizator nije znao ko je bila Srbija u Prvom svetskom ratu. Pokazali su da su zaista nekompetentni. To što obični Francuzi danas ne znaju sve detalje, 100 godina kasnije, nije samo po sebi toliko dramatično, koliko je vrlo dramatično što francuska vlada to ne zna - rekao je on.

On je ocenio da je reakcija predsednika Srbije Aleksandra Vučića bila fantastična.

- Reakcija predsednika Vučića bila je fantastična. Razumeo je duh Srba i Francuza. Loše ste nas primili, ali ćete videti kada mi vas budemo primili, šta je pravo gostoprimstvo. To će nam na pravi način ukazati na neopravdan odnos koji smo pokazali. Treba prevazići politiku i ostati u istorijskoj i bratskoj logici. A istorija kaže da su naša dva naroda prijateljska - izjavio je Bison za "Novosti.

VIDE: Da li će vojska EU biti reinkarnacija armije Austrougarske?

(Telegraf.rs)