Od 40 minuta, poslanici samo četiri raspravljali po dnevnom redu: Ugljanin i Ljajić i dalje glavna tema u Skupštini Srbije

Poslanici SRS najveći deo vremena su proveli postavljajući pitanje da li će lider SDPS-a i ministar Rasim Ljajić ostati u Vladi Srbije ukoliko napravi koaliciju sa nosiocem liste  Samoopredeljenje” Sulejamanom Ugljaninom

Skupština Srbije nastavila je danas raspravu o amandmanima na Predlog zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama.

Ipak, poslanici SRS najveći deo vremena su proveli postavljajući pitanje da li će lider SDPS-a i ministar Rasim Ljajić ostati u Vladi Srbije ukoliko napravi koaliciju sa nosiocem liste  Samoopredeljenje” Sulejamanom Ugljaninom.

- Da li ste se konsultovali u vladi? Ako Ljajić ode u koaliciju sa Ugljaninom, naročito posle izjave premijerke Ane Brnabić, da li će zadržati mesto ministra i potpredsednika vlade - pitala je Radeta ministarku pravde Nelu Kuburović i dodala da su to strašne izjave koje se ne mogu podvesti samo pod ono što je Ana Brnabić rekla da zahteva neka lekarska ispitivanja.

Ona je dodala da je isto pitanje juče postavila i ministru Nebojši Stefanoviću, ali da nije dobila odgovor.

Predsedavajući parlamenta su više puta određivali pauzu zbog uzavrele atmosfere između poslanika radikala i SDPS-a.

Radeta tvrdi da se poslanici SDPS-a sada preporučuju, jer ne znaju šta će se desiti kada Aleksandar Vučić ipak odluči da Ljajića “istera” iz vlade, jer, kako kaže, Ljajić “ne može biti i sa Ugljaninom i u Vučićevoj vladi”.

- Mi znamo da će oni ostati deo vladajuće koalicije bez obzira što će im Rasim leteti iz vlasti. Oni su se već opredelili i već je javna tajna, odnosno uveliko se priča da će stranku preuzeti Vladimir Marinković - rekla je Radeta.

Radikali su govoreći o amandmanu na predlog zakona pitali i zbog čega srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu ne može da dobije diplomatski status.

- Ne postoji nijedan razuman razlog zbog čega ovaj amandman nije prihvaćen. Ako se neko pokazao u ovim poplavama koje su nas zadesile 2014.godine, onda je to bio upravo srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu. Zašto smeta ovakav amandman? On nije posledica toga što smi mi srpski radikali rusofili, a jesmo, nego zato što mislimo da je to neophodno - rekla je Radeta.

Jedini razlog zbog koga mi se čini da vlada nije prihvatila amandman su diskusije poslanika Ljajićeve stranke, ustvrdila je Radeta, misleći na jučerašnju raspravu poslanika SDPS-a Muamera Bačevca.

Poslaniku SDPS-a Vladimiru Marinkoviću koji je rekao da radikali “mogu da vode državu sa Ramzanom Kadirovim, ali ne i sa Vučićem i Ljajićem, Radeta je rekla:

- U čemu je vaš problem? Pa, Ramzan Kadirov je veći prijatelj Srba i Srbije nego mnogi koji žive u Srbiji. On je heroj Ruske Federacije.”

Marinković se obratio predsedavajućem Veroljubu Arsiću, sa primedbom da jedna poslanička grupa pokušava da vodi sednice Skupštine Srbije i da vrši toliki pritisak da se vidi da je i Arsiću neprijatno zbog toga.

Neprijatno je i meni, nastavio je Marinković, ali ne zbog stranke, Ljajića ili mene lično, već zbog ministara koji su došli da govore o predlozima zakona.

Mi ćemo i dalje insistirati da prioritet budu građani, rekao je Marinković.

- A oni što misle da mogu da vode državu...vidim da pretenduje (Radeta) da i predsedniku Vučiću daje sugestije i pokušava da umesto njega vodi državu. Ne može. Može sa ovim ''našim Ramzanom Kadirovim'', ali ne može ni sa nama, ni sa Vučićem, ni sa Rasimom Ljajićem. Sa vašim Ramzanom Kadirovim možete, ali to nije demokratija - rekao je Marinković.

Poslanik SRS Nemanja Šarović uputio je direktno pitanje poslaniku SDPS Miloradu Mijatoviću da li su oni spremni zarad ličnog interesa da uđu u koaliciju sa Ugljaninom, a onda nastavio da ako nije zarad interesa, onda je reč o programskoj koaliciji.

- Zaista nema potreba da bilo šta kome objašnjavam pogotovo ovima koji tu laž iznose gledajući u oči. Prema tome, nema potrebe da bilo šta negiram, građani Srbije dobro znaju šta radi SDPS, njen lider Rasim Ljajić - rekao je Mijatović.

Poslanik SDPS-a Milorad Mijatović kaže da je jasno da je poslanička grupa SRS nastavila priču koju je počela pre izbora za nacionalne savete, ocenjujući da takvim ponašanjem nisu pomogli “svom prijatelju Zukorliću” već Sulejmanu Ugljaninu, čiju su izjavu poslanici Ljajićeve stranke, kako kaže, osudili.

- Nemojte se sada vaditi. Niste dobro uradili posao. Nemojte unapred govoriti ko će biti s kim. Bošnjaci su zreo narod, znaju šta valja, pustite da oni sami razmišljaju svojom glavom. Vaš problem je veliki jer ste vi stanka proslosti. Stranka koja nestaje. Pluskvmaperfekat. Hvatate se za slamku - rekao je Mijatović.

Predsedavajući Veroljub Arisć je zbog polemike dva puta određivao pauzu, a primetio je i da su od 40 minuta, poslanici samo četiri minuta iskoristili da govore o temi, a da su čak 36 minuta iskoristili za povrede Poslovnika.

(Telegraf.rs / Tanjug)