Otkriven spisak oružja za "Vojsku Kosova": Na listi za nabavku se nalaze topovi, haubice i helikopteri
Albanci su spremili 170 miliona evra kupovinu oružja i opreme i obuku pripadnika KBS u naredne tri godine
Bura zbog odluke Skupštine Kosova da započen transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga u "Vojsku Kosova" se ne stišava. Dok zvanični Beograd u komunikaciji sa svetskim zvaničnicima pokušava da objasni štetnost ove odluke, u javnosti se pojavio i spisak oružja koje Priština planira da nabavi.
Zastava Crne Gore vijoriće se na Kosovu: Podgorica se ne meša u stvaranje "Vojske Kosova" (FOTO)
Naime, Kosovske bezbednosne snage su do sada raspolagale sa streljačkim oružjem, odnosno standardnim jurišnim puškama, ručnim raketnim bacačima, džipovima "Lend Rover Difender", američkim "Hamerima" i turskim "Otokar Kobra" oklopnim transporterima.
Nova zakonska rešenja im omogućavaju da nabave oružje u skladu sa mogućnostima, odnosno koliko imaju novca u budžetu.
Kako smo prethodno saznali i objavili, Albanci su spremili 170 miliona evra kupovinu oružja i opreme i obuku pripadnika KBS u naredne tri godine.
Na Kosovu ne postoji nijedna fabrika namenske industrije, čak i oni pogoni koji su proizvodili oružje i municiju, poput onoga u Srbici su totalno uništeni, što tokom bombardovanja, što posle rata 1999. godine. To znači da da će svo naoružanje morati da uvoze ili da dobiju iz donacija.
Bivši komandant BSK Kadri Kastrati je, za "Slobodnu Evropu", rekao da će "Vojska Kosova" biti naoružana oružjem za odbranu.
Najveći kalibar koji je predviđen za "Vojsku Kosova" su topovi do 105 mm, minobacači do 120 milimetara, vazdušna odbrana, helikopteri i svo naoružanje ispod ovog kalibra koje je potrebno da se ostvare zadaci koji proizilaze iz buduće misije "Vojske Kosova".
Kada govorimo o količni, primera radi, u vreme mandata Ise Mustafa planirana je bila nabavka pet helikoptera iz Turske.
Misija "Vojske Kosova", prema rečima Kastratija, biće očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova, podrška centralnim i lokalnim vlastima, obezbeđivanje života i imovine građana Kosova, kao i učešće u mirnodopskim operacijama NATO-a.
Kako je predviđeno predlozima zakona koji su u načelu usvojeni u Skupštini Kosova "Vojska Kosova" će imati 8.000 pripadnika, od toga 5.000 u redovnom i 3.000 u rezervnom sastavu.
Prethodno je za Telegraf.rs, komentarišući odluke Skupštine Kosova, poslanik i potpredsednik Srpske liste Igor Simić je rekao, da su ovi zakoni protivni svim pravnim aktima, i ne samo rezoluciji 1244 SB UN, već i samom ustavu koji je na snazi, ali i protiv interesa svih građana a posebno Srba.
- Najava ulaganja više do 150 miliona evra u nekakve vojne formacije nije u interesu ni Albanaca koji odavde ne odlaze jer do sada nije bilo takvih formacija već zato što ne postoji pre svega ekonomska perspektiva. Umesto da se ovaj novac, koga i nema, investira u obrazovanje, zdravstvo i razvoj ekonomije on će se potrošiti na simboliku koja neće građanima značiti bolji život. Neki eksperti kažu da je sa ovim novcem moguće otvoriti 5000-7000 radnih mesta, a umesto toga on se troši na simboliku - istakao je Simić.
(Telegraf.rs)