Evropski parlament ne govori o promeni granice, ali je ne isključuje: Rešenje mora da bude međusobno dogovoreno između obe strane
- EP ima jasan stav, da da rešenje mora biti međusobno dogovoreno između dve strane - poručio je Dejvid Mekalister
Informacija da je u Izveštaj o napretku Srbije za Evropski parlament uvršten amandman u kojem se pominje razgraničenje između Kosova i Srbije u javnosti je dočekana uz različita tumačenja, a u toj evropskoj instituciji za Tanjug ističu da taj amandman ne daje direktno mišljenje o ideji moguće korekcije granica kao rešenju u dijalogu Beograda i Prištine, ali ni ne isključuje bilo koje rešenje koje ispunjava jasno postavljene uslove.
Skandal u Beču! Srbija i Španija napustile skup zbog Kosova
Usvajanjem amandmana koji se odnosi na dijalog Beograda i Prištine, a u cilju postizanja dogovora o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, evropski parlamentarci su ”primili k'' znanju” diskusiju koja se vodi o mogućoj korekciji granica i jasno naznačili uslove neophodne da bi bilo koje rešenje bilo prihvatljivo, objašnjavaju za Tanjug u Briselu.
- Ono što smo zajedno rekli jeste da uzimamo na znanje diskusije i da uzimamo na znanje debatu, ali smo vrlo jasni da rešenje mora da bude međusobno dogovoreno između dve strane, da doprinosi regionalnoj stabilnosti i da mora da bude u skladu sa međunarodnim pravom - poručio je izvestilac za Srbiju Dejvid Mekalister.
Izvori iz Evropskog parlamenta za Tanjug kažu da je konkretni amandman nastao kao predmet kompromisa i da u njemu kao takvom ”svaka reč ima svoju važnost.”
U konkretnom slučaju, ističu, to znači da Spoljnopolitički odbor, a kasnije i ceo Evropski parlament ako bude potvrdio Izveštaj krajem novembra, samo ”uzima na znanje” trenutnu debatu i izjave povodom moguće korekcije granica, uključujući i razmenu teritorija, a u nastavku navodi uslove neophodne za prihvatnje ”bilo kog dogovora” u dijalogu Beograda i Prištine.
Činjenica je i da u Evropskom parlamentu pojedini poslanici ili čak političke grupacije mogu imati drugačije mišljenje od onoga koje je usvojeno u Odboru za spoljnu politiku ili celom Parlamentu.
Tako je predstavnica Socijaldemokrata Tanja Fajon tokom debate o podnetim amandmanima na nacrt izveštaja o Srbiji upozorila na moguću destabilzaciju regiona u slučaju pomeranja granica, kao dela dogovora Beograda i Prištine.
- Znam da je to osetljivo pitanje i da je cilj bio da imamo isti tekst za obe strane u procesu. Iz iskustva Slovenije mogu da kažem da bi svako pomeranje u granicama destabilizovalo region i to je nešto što moramo da izbegnemo - poručila je Fajon.
Predsednik parlamentarnog Odbora za saradnju sa Srbijom Eduard Kukan kaže da se i dalje vode intenzivni razgovori oko toga kakav dogovor između Beograda i Prištine bi bio prihvatljiv.
- Imajući u vidu osetljivost i važnost ovog pitanja, moramo imati oprezan pristup - naglašava Kukan.
U Evropskom parlamentu trenutno rade na finalnoj verziji teksta izveštaja o Srbiji koji će uključiti sve usvojene amandmane i koji če se naći na debati i glasanju parlamentarnog zasedanja Evropskog parlamenta 28 i 29 novembra.
Tekst bi trebalo da se i zvanično objavi sledeće nedelje, pošto prođe kroz zakonske i lingvističke provere, sazanje Tanjug u Briselu.
(Telegraf.rs/Tanjug)