Kako se međusobno vide Srbi i Albanci? Odnos pun stereotipa, nepoznanica i "tereta istorije" (FOTO)

Zajednički imenitelj za obe zemlje je evropska perspektiva i težnja evropskim vrednostima.

Odnosi Beograda i Tirane utiču na regionalnu stabilnost i ako postoji saradnja Srbije i Albanije i region Zapadnog Balkana biće stabilan, ocenjeno je danas na skupu "U medijskom ogledalu - srpske i albanske međusobne percepcije".

Nastavak dijaloga Beograda i Prištine pod znakom pitanja: Đurić poručio - Brisel će morati malo da sačeka na Vučića

Zajednički imenitelj za obe zemlje je evropska perspektiva i težnja evropskim vrednostima.

Predsednik Evropskog pokreta u Srbiji profesor Mihailo Crnobrnja kaže da je studija "Albanija u očima srpskih medija" pokazala negativne ali i dobre, pozitivne poluge na kojima može da se zasniva saradnja dve zemlje a to su - kultura, ekonomija i turizam.

- To predstavlja vrata kroz koja se najbrže može promicati i najviše učiniti - rekao je Crnobrnja i dodao da je Kosovo glavna tema u medijskom ogledalu.

On kaže da je ključ za kosovsko pitanje u smanjivanju spoljašnjeg uticaja i povećavanju kapaciteta za unutrašnji dogovor.

- Svaki dogovor koji je nametnut teško preživljava. Zbog toga ćemo težiti ka tome da se kosovsko pitanje reši dogovorom - naglasio je on.

Između Srba i Albanaca, kako kaže, postoje brojne predrasude te da je važno da se budući odnosi grade "na bazi informacija a ne na bazi rekla kazala".

Predsednica Foruma za međunarodne odnose EPuS-a Jelica Minić rekla je da je vrlo važno videti kakva je situacija da bi ona mogla da se menja i da ovaj izveštaj doprinosi tome.

Šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio kaže da ta misija podržava projekte u kojima se radi na boljoj saradnji Srba i Albanaca.

- Odlučili smo da radimo najpre sa mladima i da podržavamo aktivnosti koje se tiču mladih Srba i Albanaca. Takođe, smo odlučili da podržimo razmenu između dva novinara gde svaki iz svoje zemlje piše o onoj drugoj zemlji - naglasio je Oricio.

On kaže da je najvažnije u oba projekta što su i mladi i novinari imali priliku da budu na drugoj strani.

- Ovde se radi o mladim ljudima, kategorijama koje su obišle svet a i dalje postoji potreba da se spozna onaj drugi - rekao je on i dodao da je na kraju svakog procesa uočena promena percepcije svakog od njih u odnosu na drugu stranu s početka.

Šef Misije OEBS rekao je da Srbija i Albanija dele region, strateške ciljeve i mnoge regionalne brige i da je za "uravnoteženu i bolju percpeciju važno da se poboljša uzajamno poznavanje" dve strane.

- Ako ne poznajete onog drugog, ako on ostaje 'onaj drugi' onda ostaje i teret istorije - rekao je Oricio.

Ambasador Italije u Srbiji Karlo Lo Kascio kaže da su Srbi i Albanci najveće nacije na Zapadnom Balkanu i da odnosi Beograda i Tirane utiču na regionalnu stabilnost.

On je rekao da Srbi i Albanci treba da se upoznaju bolje , da se prevaziđu stereotipi i da gledaju ka zajedničkom cilju, a to je EU.

- Mir i bezbednost u regioni ključni su za sve nas. Nastavljamo da podržavamo Srbiju i Albaniju na putu ka EU - naglasio je on.

Ambasador Albanije u Srbiji Ilir Bočka kaže da postoje i dobri primeri saradnje Albanije i Srbije i navodi projekat u kojem srpski novinar objavljuje kolumne u albanskim novinama i obrnuto - albanski novinar u srpskim.

- Pozitivni primeri su prisutni, a to je i prilika da se pokažu sve sličnosti i razlike među nama - zaključio je on.

Skup "U medijskom ogledalu - srpske i albanske međusobne percepcije" organizovali su Evropski pokret u Srbiji , OEBS i ambasada Italije u Srbiji.

(Telegraf.rs / Tanjug / Beta)