Svaki dan zamrznutog konflikta je dan manje za Srbiju koja je mirna: Brnabić o kompromisu za Kosovo

Kada budemo imali konkretno rešenje, ja sam sigurna da će predsednik izaći pred građane i pred skupštinu sa konkretnim predlogom, sa rešenjem koje je možda moguće i tražiti tu podršku - rekla je Brnabić

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je, uoči nastavka dijaloga u Briselu,da misli da trenutno ništa konkretno "nije na stolu", osim da mora da se postigne kompromisno rešenje za KiM. Ona je dodala da bi volela da do tog rešenja dođe brzo, ali je napomenula da ne zna da li će se to i dogoditi.

Nemci i Hrvati nam nabijaju na nos odluke Badinterove komisije: Da li u tački 3. leži naš odgovor za razgraničenje?

Upitana da li će se u petak u Briselu na sastanku predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog predsednika Hašima Tačija pričati o kompromisu i šta očekuje od tog sastanka, Brnabić u intervjuu za Al-džazira Balkans kaže:

- Ne očekujem ništa naročito, već sam iznenađena što govorimo o kompromisu, to je jedna novina.

Na konstataciju da zapadni zvaničnici očekuju da će se brzo doći do rešenja, za razliku od Beograda, Brnabić kaže da joj je drago da "oni očekuju brzo rešenje".

- Ja bih volela da to rešenje dođe sutra. Ja bih volela zato što ja mislim da zamrznuti konflikt Srbiji ne donosi ništa, da svaki dan zamrznutog konflikta je dan manje za Srbiju koja je mirna, koja je dugoročno stabilna i koja nema opasnosti. Za Srbiju i za sav srpski narod. Ja bih volela, a da li će se to desiti, ja to ne znam - rekla je Brnabić.

Na pitanje šta će biti na stolu i šta znači kompromis -razgraničenje, podelu teritorije, razmenu stanovništva, Brnabić kaže da "ne bi ulazila u to šta je na stolu".

- Ja mislim da u ovom trenutku ništa konkretno nije na stolu. Mislim da je na stolu jedino to da moramo da imamo kompromis, da kompromis znači da obe strane nešto dobiju i obe nešto izgube, pa šta god on značio dalje - rekla je premijerka.

Na pitanje da li to znači da bi Srbi koji žive južno od Kosovske Mitrovice morali da ostanu unutar "nezavisne države Kosovo", ako se ta teritorija podeli, Brnabić je ponovila da ne zna, te da ne može da priča o tome.

- Sve što je kompromis dolazi u obzir, ali mora da bude kompromis. Ovo što danas imamo na terenu, i ovo što danas propagiraju neke od najvećih zemalja, vodećih zemalja EU, to nije kompromis. Priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i smatranje da Srbija samo to treba da prihvati, to nije kompromis i to se nikada neće desiti. To treba da razumeju i vlasti u Prištini - rekla je ona.

Premijerka je ocenila i da je "ogromna diplomatska pobeda i ogroman politički uspeh" to što je Vašington rekao da ne postoje više "crvene linije", ali je izrazila žaljenje što narodi i opozicija nisu spremni da čestitaju vlasti na tome.

Osvrćući se na kritike opozicije da se u Srbiji ne razgovara o Kosovu, Brnabić je rekla da ozbiljni i odgovorni državnici izađu pred građane i pred skupštinu kada imaju nešto konkretno da im predstave.

- Kada budemo imali konkretno rešenje, ja sam sigurna da će predsednik izaći pred građane i pred skupštinu sa konkretnim predlogom, sa rešenjem koje je možda moguće i tražiti tu podršku - rekla je Brnabić i izražila nadu da će građani stati iza predsednika kako bi se okončao zamrznuti konflikt.

NISAM KORUMPIRANA

Premijerka Srbije osvrnula se u intervjuu za "Al Džazira Balkans" na Tviter prepisku sa Vukom Jeremićem, koji ju je optužio za nepotizam, istakavši da ona nije korumpirana i da kod nje nema nepotizma.

- Ja nisam korumpirana, ja nemam nepotizam. Moj brat radi svoj posao, koji je radio i pre nego što sam ja postala i ministar i premijer - rekla je Brnabić.

Upitana zašto je ušla u polemiku sa Jeremićem, koji ju je optužio za nepotizam i poručio da će završiti u zatvoru, Brnabić je rekla:

- Nije poručio, on je obećao. To najbolje govori o vladavini prava koju oni obećavaju, ne Vuk Jeremić, nego Savez za Srbiju. To je ta vladavina prava da ljudi prete, obećavaju, ne samo da ću ja završiti u zatvoru, nego moj brat, porodica, bez ikakvog dokaza. Oni već presudili, to je ono što su oni u svom programu ponudili građanima - rekla je Brnabić.

Napominje da je u polemiku sa Jeremićem ušla jer je optužio njenog brata za korupciju i naglasila da njen brat radi u multinacionalnoj firmi, čiji nije ni vlasnik ni suvlasnik, već jedan od zaposlenih.

Ta firma, kako je navela, listovana je na međunarodnim berzama, a u Srbiji zapošljava 500 ljudi.

Na pitanje da li bi trebalo da neka insititucija poput Agencije za borbu protiv korupcije ispita da li je kompanija "Aseko" privilegovana jer je ona premijer, premijerka je rekla da se nada i da očekuje da "neko reguje", da tužilaštvo reaguje.

ULAGANJE U RTB BOR INDIREKTNO IDE U BUDŽET

Brnabić je odbacila navode da je tender za prodaju RTB Bor bio fingiran, kao i tvrdnje da se u budžet Srbije ništa od investicija kineske kompanije "Ziđin majning" neće sliti.

Objašnjavajući za Al-Džazira Balkans kakav je ugovor o prodaji RTB Bor, na šta se Vlada obavezala a kolike će biti investicije kineskog partnera, Brnabić je rekla da strateški partner vlade garantuje radna mesta svim ljudima koji trenutno rade u RTB Bor.

- To je oko 5.000 ljudi, 1.150 u Majdanpeku, ostalo u Boru i okolini. Što je ogromno, ne samo za Majdanpek i Bor nego za celu istočnu Srbiju. Samo to bi bio veliki uspeh da znamo da će neko investirati, pa makar i tih 350 miliona za koje smo rekli da je minimum. To bi bio veliki uspeh - rekla je Brnabić.

Ali, kako je rekla, "mi imamo 200 miliona dolara garantovano plaćenih svih dugova iz UPPR-a, od čega jedan deo ide u budžet Republike Srbije, indirektno preko EPS-a i drugih javnih preduzeća kojima RTB Bor duguje i imamo ulaganja od milijardu 260 miliona dolara u narednih šest godina, od čega 780 miliona dolara u prve tri godine".

- I neko kaže ništa ne ide u budžet? Kako ne ide? Meni to potpuno neverovatno. Ne ide direktno, ide kroz ulaganje. To ulaganje u RTB Bor će na razne načine kroz poreze, poreze na dohodak, dividende, ulaziti u budžet i sve to za 63 odsto RTB Bor, ostalo ostaje vladi Republike Srbije - napomenula je Brnabić.

Povodom kritika da je tender za prodaju RTB Bor bio fingiran, premijerka kaže da je to za nju neverovatno.

- To je za mene jedna od najneverovatnijih kritika. Tender koji je bio međunarodni tender, koji je objavljen i u Fajnenšnal tajmsu... I neko kaže da je fingiran - začuđena je premijerka koja napominje da je svako mogao da ponudi bolje uslove od kineske kompanije.

Brnabić je rekla i da su revidirane procene za privredni rast Srbije koji, kako je navela, u prvom kvartalu iznosi 4,9 odsto, a u drugom 4,8 odsto.

- Sad smo dobili i za jul, koji je otperilike 4,3 odsto - navela je premijerka.

Na pitanje da li će do kraja godine biti otvoren put do makedonske granice, kroz Grdeličku klisuru, Brnabić kaže da nije sigurna i da to zavisi od sanacija.

- Otvorićemo ga kad bude gotov i bezbedan - rekla je ona.

Kako je navela, oni koji kritikuju što je potporni zid kroz Grdelišku klisuru na Koridoru 10 pao su "oni koji nisu ni pokušali da ga urade".

VIDEO: Priština se ponaša sve agresivnije, više od 20 incidenata dogodilo se od maja

(Telegraf.rs/Tanjug)