Tačija ruše u Prištini, svi su mu okrenuli leđa: "Nijedan albanski lider nije toliko naivan"

Albanski političari u Prištini, prema pisanju štampe, veruju da Tačijeva "korekcija" znači i ustupanje jednog dela Kosova Srbiji

Iz Prištine danas stižu prva reagovanja na informacije o razgovorima predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog predsednika Hašima Tačija u Beču, a potom i na forumu u Alpbahu, u kojima albanski političari odbijaju mogućnost podele Kosova.

Šta je za Tačija "teritorijalna korekcija" između Srbije i Kosova?

Naime, Tači je pozvao međunarodnu zajednicu da podrži rešenje do kojeg bi se došlo dijalogom, poručivši da ono nikoga neće ugrožavati, kao i da je iz njegove perspektive "korekcija granica u cilju pronalaženja rešenja opcija".

Albanski političari u Prištini, prema pisanju štampe, veruju da Tačijeva "korekcija" znači i ustupanje jednog dela Kosova Srbiji.

Kosovski premijer Ramuš Haradinaj, koji se ranije izjasnio u prilog "korekciji granica", što, po njemu, znači samo pripajanje Preševske doline Kosovu, ali ne i podelu Kosova, zasad se ne oglašava.

Ali jeste predsednik kosovske skupštine Kadri Veselji koji ponavlja da je Kosovo "suverena država" i da će epilog diskusije između Beograda i Prištine biti "priznanje Kosova od strane Srbije i stolica u UN".

- Pozicija Kosova je veoma jasna, priznanje Kosova kao suverene države, stolica u UN i nema dileme oko toga. Posvećeni smo da se krećemo u mirovnom procesu, procesu komunikacije i evro-atlantskih integracija kao nezavisna i suverena država - rekao je Veselji.

I Haradinajev ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli odbacio je mogućnost podele.

Kako kaže, primećuje da su "mnogi građani trenutno zabrinuti zbog takozvane podele Kosova" ali i dodaje ne postoji nijedna mogućnost za dalju podelu.

- Mislim i nadam se da nijedan albanski lider neće biti tako naivan - napisao je Pacoli na svom Fejsbuku.

I predstavnici vladajućih stranaka i opozicije veruju da je, kako piše prištinska štampa, inicijativa Tačija za "korekciju granica" opasna ideja koja bi poništila "kosovsku nezavisnost i izazvala nove konflikte".

Poslanik socijaldemokrtske Inicijative (NISMA) Biljal Šerifi je takođe na Fejsbuku rekao da "Tačijeva ideja predstavlja pretnju miru i bezbednosti na Balkanu".

- Tači nije rekao koji deo Kosova će biti dat Srbiji na osnovu njegovog tajnog dogovora sa Beogradom. Uprkos velikom protivljenju ideji koja preti kosovskom teritorijalnom integritetu, Tači ne samo da je odbio da odustane od svoje pozicije, već insistira na očuvanju te ideje - rekao je Šerifi.

Za lidera pokreta Samoopredeljenje Albin Kurti, koji se takođe ogalsio preko društvenih mreža, reč je o tome da postoje pokušaju "žrtvovanja Kosova za evropsku integraciju Srbije i za spašavanje Tačija od Specijalnog suda".

(Telegraf.rs/Tanjug)