Tačijev savetnik Vlasi: Svim sredstvima branićemo teritorijalnu celovitost

Vlasi je za Radio Sarajevo takođe rekao da Srbija ostaje ključni faktor potencijalne nestabilnosti i kriza u regionu

Savetnik Hašima Tačija, Azem Vlasi optužio je Beograd da manipuliše Srbima na Kosovu, kako bi "oteli delove" pokrajine, te poručuje da Priština to neće dozvoliti i da će "svim sredstvima braniti ustavni poredak i teritorijalnu celovitost Kosova".

Finalni deo pregovora doneće priznanje Kosova i članstvo u UN: Veselji tvrdi da je to zajednička agenda Prištine, SAD i EU

Vlasi je za Radio Sarajevo takođe rekao da Srbija ostaje ključni faktor potencijalne nestabilnosti i kriza u regionu.

Na pitanje Radio Sarajeva da li se priprema proglašenje autonomije severa Kosova i šta bi to značilo, Vlasi kaže da mu nije jasno kakva bi to autonomija bila za oko 30.000 Srba koji žive na severu, dok ih u drugim dijelovima Kosova živi oko 60.000, ali da se nikakav postupak mimo Ustava Kosova neće dozvoliti.

- Bez naloga iz Beograda kosovski Srbi ništa ne rade. A Beograd ih huška, jer je u pitanju posezanje za tim delom Kosova zbog resursa ''Trepče'', te za nas životno važnog vodoresursa, ''Gazivode'', na granici prema Sandžaku - optužuje nekadašnji visoki jugoslovenski funkcioner.

Priština, kaže, neće dozvoliti ništa mimo ustava, a istovremeno, tvrdi Vlasi, "čini i činiće sve da i Srbi, kao i drugi građani, žive normalno i bezbedno".

- Ali, da se njima manipuliše kako bi oteli delove Kosova, to nećemo dopustiti. Za nas je svaki deo Kosova jednako važan i svim sredstvima ćemo braniti ustavni poredak i teritorijalnu celovitost Kosova - upozorava Vlasi.

Komentarišući poslednja dešavanja na relaciji Priština - Beograd i da li postoji strah od nasilnih scenarija, Vlasi je rekao da vlasti u Srbiji neće dijalogom da rešavaju probleme sa susedima, oputužujući ih da su te problem sami stvorili i da su nastavljači politike Slobodana Miloševića.

- Iako znaju da je Kosovo definitivno nezavisno od Srbije, još od juna 1999. godine, oni insceniraju navodnu krizu u vezi Kosova. Na Kosovu i Albanci i Srbi, kao i svi drugi, žive normalno i u miru, niko nikoga ne ugrožava. Vučić ima unutrašnju potrebu da laže svoju javnost kako su Srbi na Kosovu ugroženi, a da bi mogao slati poruke kako će ih oni, eto, braniti - tvrdi Vlasi.

Za Vlasija Srbija i dalje ostaje ključni faktor potencijalne nestabilnosti i kriza u regionu, a kao razlog navodi, pre svega, to što je, kako kaže, Srbija "glavna uzdanica Rusije u regionu, a Rusija je permanentno faktor nestabilnosti u našem regionu zbog rivalstva sa Zapadom".

Prema njegovom mišljenju, Srbija predstavlja pretnju za stabilnost u regionu i zbog "njenih neskrivenih težnji za teritorijalnim proširenjem".

- Prema Kosovu takve težnje i ne krije, ali ne krije podršku ni prema onima u Republici Srpskoj, koji bi taj entitet da otcepe od BiH - kaže Vlasi i pominje i SPC koju vidi kao važan politički faktor u Srbiji, a koja "preko njenog čelnika Irineja, govori kako su Srbi u Crnoj Gori u položaju kao u vreme NDH".

- Da nije tužno, bilo bi smešno - naveo je.

Komentarišući izjave predsednika RS Milorada Dodika, Vlasi kaže da između Kosova i RS nema nikakve sličnosti i da niko ne uzima za ozbiljno ono što Dodik govori.

Tvrdi da Kosovo "nikada, bez Jugoslavije, nije bilo na demokratski način deo Srbije", a da je po Ustavu SFRJ iz 1974. godine imalo status federalne jedinice, što je, kaže, bio ključni argument, po međunarodnom pravu, da Kosovo, kao i ostale federalne jedinice, proglasi državom, dok je RS "nastala kao projekat i ideja za kravavo rušenje Bosne putem zločina i genocida".

Ponavlja i da za Prištinu nema promene granica, niti razmene teritorija na Kosovu, jer je, kaže, pitanje granica na prostoru bivše SFRJ završeno.

Tek "kada Srbija i Kosovo budu međusobno priznate i normalizuju svoje odnose u postojećim granicama”, mogu se, kaže Vlasi, dogovoriti o nekakvoj korekciji granica ili razmeni teritorija, što je, kaže, po međunarodnom pravu dopušteno, ali pod uslovom da se ne ošteti neka treća država.

(Telegraf.rs/Tanjug)