Hteli Britanci to ili ne, još će se raspravljati o Kosovu! Đurić o odluci SB Ujedinjenih nacija

On je kazao da se vidi i puno nedoslednosti jer se ne može govoriti da je neophodno da se intezivira dijalog u Briselu, a s druge strane tražiti da se u UN o temi Kosova ne razgovara

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je danas da je veoma važno u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija razgovarati o Kosovu i da će se u budućnosti u UN o tome sigurno raspravljati.

Ipak bez Kosova na dnevnom redu SB Ujednjenih nacija: Velika Britanija izostavila raspravu o radu Misije, Dačić kaže "veliki presedan"

Đurić je u Beogradu povodom odluke Velike Britanije, koja predsedavanja Savetom bezbednosti, da se u avgustu o Kosovu ne raspravlja, naveo da je na delu diplomatska mobilizacija onih koji podržavaju nezavisnost Kosova.

- Napadi na (predsednika Srbije Aleksandar) Vučića svoj isključivi uzrok imaju u njegovom nastojanju da reši problem na Kosovu i Metohiji i on i Srbija nailaze na protivljenje onih kojima odgovara jačanje albanske pozicije kroz nerešavanje problema i vidimo jednu diplomatsku mobilizaciju onih koji su 2008. godine i pre toga podržavali jednostranu nezavisnost Kosova - rekao je Đurić.

On je kazao da se vidi i puno nedoslednosti jer se ne može govoriti da je neophodno da se intezivira dijalog u Briselu, a s druge strane tražiti da se u UN o temi Kosova ne razgovara.

- Svako ko poznaje situaciju na Kosovu i Metohiji zna koliko je važno da se na najvišem forumu UN razgovra o sudbini našeg naroda i o tome će se sigurno, hteli to Britanci ili ne u budućnosti raspravljati - istakao je Đurić.

Redovna rasprava o radu Misije UN na Kosovu nije na dnevnom redu Saveta bezbednosti UN u avgustu, tokom predsedavanja Velike Britanije.

Savet bezbednosti do sada je svaka tri meseca razmatrao izveštaj o radu Misije UN na Kosovu (Unmik). Poslednja takva sednica održana je 14. maja.

Velika Britanija i druge zapadne zemlje zalažu se za promenu formata i dinamike sednica o Kosovu, kao i za smanjenje budžeta Unmika, tvrdeći da situacija na Kosovu ne predstavlja stvarnu pretnju po međuanrodni mir i bezbednost.

Savet bezbednosti UN je od 10. juna 1999, kada je usvojena rezolucija 1244, redovno razmatrao izveštaje generalnog sekretara UN o stanju na Kosovu.

VIDEO: Podsetnik - Kako je izgledalo brutalno hapšenje Marka Đurića

(Telegraf.rs / Beta)