Ipak bez Kosova na dnevnom redu SB Ujednjenih nacija: Velika Britanija izostavila raspravu o radu Misije, Dačić kaže "veliki presedan"
Savet bezbednosti je od 10. juna 1999, kada je usvojena rezolucija 1244, redovno razmatrao izveštaje generalnog sekretara UN o stanju na Kosovu
Redovna rasprava o radu Misije UN na Kosovu nije na dnevnom redu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) u avgustu, tokom predsedavanja Velike Britanije.
Da li će Kosovo biti na dnevnom redu: Danas pada odluka?
Nakon zatvorenih konsultacija SB UN, u večeras objavljenom programu rada nema sednice o Kosovu. Savet bezbednosti do sada je svaka tri meseca razmatrao izveštaj o radu Misije UN na Kosovu (Unmik). Poslednja takva sednica održana je 14. maja.
Velika Britanija i druge zapadne zemlje zalažu se za promenu formata i dinamike sednica o Kosovu, kao i za smanjenje budžeta Unmika, tvrdeći da situacija na Kosovu ne predstavlja stvarnu pretnju po međuanrodni mir i bezbednost.
Beograd smatra da pitanje Kosova nije rešeno i da situacija na terenu ukazuje na neophodnost daljeg prisustva i angažman Unmika u nesmanjenom obimu i nepromenjenom mandatu.
Savet bezbednosti je od 10. juna 1999, kada je usvojena rezolucija 1244, redovno razmatrao izveštaje generalnog sekretara UN o stanju na Kosovu.
U izveštaju o Kosovu za period od 16. aprila do 15. jula, generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozdravio nastavak dijaloga Beograda i Prištine iako u razgovorima pod pokroviteljstvom Evropske unije nije bilo bitnijeg napretka.
On je izrazio zabrinutost što posle šest meseci nije rešeno ubistvo srpskog političara Olivera Ivanovića usred dana u Kosovskoj Mitrovici i pozvao kosovske vlasti da pojačaju istragu i "koriste sve dostupne kanale pomoći".
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio je večeras da je izostavljanje pitanja Kosova sa dnevnog reda sednica Saveta bezbednosti UN veliki presedan, za koji nema opravdanih razloga, i da niko ne može da izbaci temu Kosova iz agende SB.
Dačić je u izjavi Tanjugu rekao da "ako to ne želi Velika Britanija, staviće je na dnevni red zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova".
Šef srpske diplomatije je napomenuo da se prvi put posle 10 godina desilo da jedna zemlja samostalno odlučuje da ne stavi temu Kosova na dnevni red Saveta bezbednosti.
- Vođene su duge, komplikovane i teške konsultacije, unutar SB, pozivana je i delegacija Srbije, ali Velika Britanija jednostavno ne želi da se ovoj temi raspravlja u SB - rekao je Dačić.
Prema njegovim rečima, Velika Britanija traži da se o Kosovu govori na zatvorenim sednicama - bez prisustva Prištine i Beograda, i da se to smanji na dva puta godišnje, jer smatra da je situacija na KiM dobra i da nema potrebe da se o tome raspravlja.
Sa druge strane, naveo je Dačić, Rusija i Kina čvrsto zastupaju stav da ta tema mora da bude na sednicama Saveta bezbednosti, jer do danas nije došlo do dogovora u tom telu UN.
- Da bi se izbeglo glasanje i dovelo do velikih podela u SB, na današnjem sastanku je dogovoreno, bez obzira što je Britanija podnela plan rada za avgust bez teme Kosova, da će se konstulacije o ovoj temi nastaviti i narednih dana sa zainteresovanim stranama, sa željom da se postigne dogovor o daljem radu - preneo je ministar i izrazio očekivanje da će se uvažiti stavovi Srbije.
On kaže da nije jasno zašto Velika Britanija insistira na izostavljanju Kosova iz dnevnog reda sednica SB, naročito što, kako je naveo, stalno ističu da žele dobre odnose sa Srbijom.
Međutim, naglasio je šef srpske diplomatije, ovaj potez je apsolutno protiv interesa Srbije i potpuno u nesaglasnosti sa željom Londona da se organizuje samit sa Zapadnim Balkanom.
- Pre samo nekoliko nedelja London je stao na stranu Prištine i apsolutno krši sve dosadašnje dogovore koji su postiguti u SB - napomenuo je Dačić.
On je istakao da je veoma je važno da se postigne dogovor i da se ovoj temi raspravlja.
- Mi ne želimo nikakv spektakl, ali o tome da postoje problemi, da Kosovu treba trajno rešenje, u EU se raspravlja gotovo svakih mesec dana, a u UN se traži da se ukine ta rasprava. Ovde nema nikakvih opravdanih razloga osim da se udovolji želji Prištine - a to je da se što pre verifikuje da je sve na Kosovu idealno i da nema potrebe da se raspravlja u SB - ocenio je Dačić.
VIDEO: Kosovo u 21. veku - Albanci KAMENOVALI Srbe koji slave slavu
(Telegraf.rs / Beta)