Priznanje bez priznanja, kontrola nad Severom bez osporavanja nezavisnosti: Koja kreativna rešenja Srbija može ponuditi SAD u vezi Kosova?
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da je savetnik za nacionalnu bezbednost u Beloj kući Džon Bolton rekao da su SAD spremne da saslušaju kreativna rešenja za Kosovo. S tim u vezi, istraživali smo, kako bi mogla da izgledaju ta kreativna rešenja
Bolje da imamo nešto nego da nemamo ništa, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, komentarišući našu poziciju u borbi za Kosovo. Istakao da je jasno da bilo kakvog rešenja u kojem Srbi mogu bilo šta da dobiju bez Amerikanaca nema, kao ni Evropljana, kao ni Rusa i da je to ono što je veoma važno. U tom smislu, može biti značajno ono što se dešavalo proteklih dana u Vašingtonu. Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da je savetnik za nacionalnu bezbednost u Beloj kući Džon Bolton rekao da su SAD spremne da saslušaju kreativna rešenja za Kosovo. S tim u vezi, istraživali smo, kako bi mogla da izgledaju ta kreativna rešenja.
Albanci imaju 120 sati da ispune zahtev: Šta će se dogoditi u subotu?
Dačić je za Glas Amerike rekao da je najveća promena koja je došla sa novom administracijom SAD ta što su "voljni da saslušaju i argumente Srbije", navodeći da "do pre dve godine, kad s nekim razgovarate, rekli bi vam ''to je rešeno pitanje''".
Sada kažu ''treba da se nađe kompromis'', rekao je Dačić i istakao da je to velika razlika.
Kreativna rešenja bi podrazumevala da nijedna od strana ne bi mogla da očuva svoje maksimalističke pozicije, kaže za Telegraf.rs, Dragan Đukanović, profesor na FPN i potpredsednik Centra za spoljnu politiku.
- To se pre svega odnosi na albansku stranu, odnosno zahtev Prištine da Beograd eksplicitno prizna nezavisnost nije u opticaju, kada su u pitanju Sjedinjene Američke Države. Takođe, verovatno se to odnosi i na položaj srpske zajednice na Kosovu i unapređenje njenog položaja, s obzirom na to da je on jako loš - ukazao je Đukanović.
On smatra da će se u tom kontekstu tražiti neko konačno rešenje, do koga će se doći verovatno već za koji mesec.
Priznanje, bez priznanja - tako kreativno rešenje vidi karijerni diplomata Zoran Milivojević. On za naš portal kaže da bi time Kosovo bilo priznato de facto, ali ne i de jure.
- To bi bilo kreativno rešenje. Da se izađe u susret Albancima, ali i da Srbi sačuvaju obraz. Neka se legalizuje stanje na terenu, ali da sever Kosova bude pod nekom srpskom kontrolom, te da se na srednji i duži rok ne dovodi u pitanje nezavisnost - napomenuo je Milivojević.
On ističe da SAD neće odustati od koncepta Kosova kao nezavisne države i novih granica zbog NATO agresije 1999. godine, da se ne bi dovela u pitanje opravdanost vojne intervencije.
Predsednik Upravnog odbora Foruma za etničke odnose Dušan Janjić smatra da bi Beograd u pregovorima sa Prištinom trebalo da redefiniše Zajednicu srpskih opština (ZSO) u teritorijalnu autonomiju.
Kako nam je rekao, teritorijalna autonomija severa Kosova, gde bi se Mitrovica posmatrala kao podeljeni grad, može da se upakuje u dva okvira.
- Jedan je okvir mini evropskog regiona, prekogranične saradnje, gde će dobiti podršku svih i ona faktički ostaje vezana za Srbiju, ili može, ako Srbija uđe u NATO, da dođe do dramatičnih promena i do mirnog razdvajanja - objasnio je Janjić.
M. Ivas (marko.ivas@telegraf.rs)