Neće biti uključivanja novih strana u pregovore o Kosovu, jer neće biti promene formata dijaloga: Dačić o novom pristupu politike SAD

- Otvorila su se vrata za traženje novog kompromisng rešenja za koje SAD nisu bile spremne u proteklim godinama jer su smatrale da je to pitanje zatvoreno - rekao je Ivica Dačić

Ministar spoljnih polsova Ivica Dačić izjavio je danas, povodom informacija da SAD imaju novo konstruktivno rešenje u vezi sa KiM, da nije reč o novom rešenju, već o novom pristupu i da to predstavlja veliku promenu.

Velike sile promenile stav, okreću leđa Albancima: Moguć zaokret u politici SAD kad je reč o rešavanju kosovskog pitanja

- To znači da su se otvorila vrata za traženje novog kompromisng rešenja za koje SAD nisu bile spremne u proteklim godinama jer su smatrale da je to pitanje zatvoreno - rekao je Dačić novinarima u Beogradu.

On je naveo da je to pozitivna promena i da su SAD otvorene da podrže dijalog i dolazak do kompromisnog redšenja i da u tom smislu podržavaju napore koje Srbija čini.

- Oni čvrsto podržavaju dijalog i naše nastojanje da se dođe do kompromisa. To je velika promena - rekao je Dačić.

Ocenio je da to može pozitivno da utiče na dalji tok pregovora, jer podrška Amerike, kao i drugih velikih zemalja u okviru EU daje jedan pozitivan podsticaj da se taj dijalog uspešno privede kraju.

- Problem je u nespremnosti Prištine da prihvati to kompromisno rešenje, ali mislim da je svima jasno da je ta njihova politika propala. Srbija je pokazala svoju dobru volju i Priština je na redu da pokaže da li zaista želi kompromis - rekao je on.

Na pitanje da li jedno od kompromisnih rešenja podela Kosova, Dačić je rekao da sada ne govori o tome.

- Do sada se govorilo o KIM na način - to smo već rešili, nego da vidimo nešto drugo...sećate se da je postojala politika da su to dva odvojena koloseka. Na kraju ta dva koloseka ipak dolaze do nekog zajedničkgo koloseka - rekao je Dačić i dodao da se neće ni Moskva ni Peking uključivati u ceo proces, jer neće biti promene formata dijaloga.

Sada niko ne govori o tome da nema o čemu da se razgovara, rekao je Dačić i dodao da svi podržavaju želju da se dođe do kompromisa i podržavaju dijalog koji vodi EU.

- Sa druge strane, o modalitetima će se tek razgovarati - rekao je on.

Na pitanje da li će se u dijalog sa Prištinom uključiti Rusija, Dačić je odgovorio da će format ostati kakav jeste, da neće biti njegovog širenja i ukazao da ne postoji potreba ni SAD da se uključe jer one podržavju dijalog koji vodi EU.

Tokom Jeremićeve vladavine, 80 zemalja je priznalo Kosovo: Čemu sad potpisi?

Povodom inicijative Vuka Jeremića koji je pokrenuo prikupljanje potpisa za sprečavanje članstva Kosova u UN, ministar Dačić je pitao - ko je rekao da će se to dogoditi?.

-  Za vreme Tadića i Jeremića je više od 80 zemalja priznalo Kosovo. Čemu sad ovi potpisi? Za vreme mog mandata šest zemalja je povuklo priznanje, pa da vidimo ko treba i zašto da skuplja potpise - izjavio je on.

Kaže da predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i njemu može kao i svakom drugom mnogo toga da se zameri, ali ne i da ne vode računa o nacionalnim i državnim interesima.

On je primetio da stanje u odnosima sa svetskim silana nikada nije bilo bolje, da su normalizovani odnosi sa Nemačkom, jačaju se odnosi sa Francuskom, kreće se u revitalizaciju odnosa sa SAD i jača se prijateljstvo sa Rusijom i Kinom.

- Ovo su sve poltikanti. Posto sam ja bio u vlasti i sa Ðilasom, Tadićem i Jeremićem - situacija je mnogo drugačija i značajnija. Milsim da će Srbija na kraju uspeti da pobedi, ne na štetu drugih ali da se nađe neko rešenje da bi se dsoslo do pozitivne agende za ceo region - rekao je Dačić.

Američki ambasador: Naša ruka je pružena Srbiji i na nama je da idemo napred

Američki ambasador Kajl Skot preneo je novinarima da je američki stav bio i još uvek je da se stabilno rešenje u vezi sa Kosovom mora biti pronađeno kroz pregovore Beograda i Prištine.

- Koliko znam prvi put je stavljena srpska zastava na rezidenciju američkog ambasadora i na taj način želimo da odamo počast Srbiji kao našem partneru, malom i hrabrom narodu koji se borio sa nama u Prvom i Drugom svetskom ratu - rekao je Skat.

Navodeći da su posle toga bili teški dani, Skat je kazao da je kranje vreme da idemo napred i da naše partnerstvo i prijateljstvo razvijamo.

- Naša ruka je pružena Srbiji i na nama je da idemo napred - poručio je Skat i dodao da bilo koji dogovor Beograda i Prištine mi smo spremni pozitivno da razmatramo.

Američki ambasador je istakao da je važno da se dođe do stabilnog i trajnog rešenja za budućnost regiona jer otvorena pitanja komplikuju suituaciju.

(Telegraf.rs/Tanjug)