U rukama 2.000 Srba diplomatski pasoš: Kao ambasadori putuju i Novak Đoković i patrijarh Irinej
Privilegovana putna isprava trebalo bi da bude korišćena samo prilikom službenih putovanja, a potom vraćena u depo, ali retki to čine
U Srbiji, prema nezvaničnim procenama, diplomatski pasoš ima oko 2.000 ljudi, pišu "Večernje novosti".
Slučaj "Omerović" i ko sve i zašto ima prava na diplomatski pasoš?
Ministarstvo spoljnih poslova odobrilo je da diplomatski pasoš, osim političara dobije i patijarh srpski Irinej, ali i drugi verski lideri, kao i sportisti Srbije, među kojima su teniseri Novak Ðoković i Jelena Janković, navodi list.
Gotovo svi poslanici imaju "ViP putne isprave", a među poslednjima, pasoš je dobio lider radikala Vojislav Šešelj, piše list.
- Poslanci imaju privatne i diplomatske pasoše. Prema pravilima, diplomatske pasoše bi trebalo da koriste samo prilikom službenih putovanja i da ih onda vraćaju u depo, što retki čine - rečeno je za "Novosti" u Skupštini Srbije, uz napomenu da su ta pravila ista za sve državne institucije.
Vlasnici posebnih putnih isprava ne moraju da vade vize za skoro sve evropske zemlje. Ovo pravilo ne važi za Veliku Britaniju. Dok se u Rusiju i Kinu može bez nalepnice, za SAD je potrebna viza, čak i za nosioce povlašćenih pasosa.
Isto važi i za Avganistan, Angolu, Australiju, Bangladeš, Bahrein, Belize, Ganu, Dominikansku Republiku, Kanadu, Maldive, Siriju...
Diplomatska isprava može da se koristi dok vlasniku traje mandat u instituciji, a onda mora da je vrati, piše list i dodaje da pravo na doživotno korišćenje diplomatskog pasoša imaju samo predsednici Republike, parlamenta i Vlade.
(Telegraf.rs/Tanjug)