Dačić tvrdi da postoje pritisci zbog sporazuma sa Prištinom: Evropski put jeste prioritet Srbije, ali ne po svaku cenu
On je komentarisao i Vulinovu izjavu o menjanju politike prema EU
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je danas da razume reakciju ministra odbrane Aleksandra Vulina, ali da spoljno-politički prioritet Srbije ostaje priključenje EU.
Joksimović: Cilj Srbije je Evropska unija, Vulinove i Fabricijeve izjave o Kosovu su prenaglašene
- To ostaje i dalje, ali ne po svaku cenu - istakao je Dačić gostujući u Dnevniku Radio-televizije Srbije.
Dačić je, upitan za Vulinovu izjavu da ako je Uniji ključno samo KiM da onda treba menjati spoljnu politiku, rekao da razume reakciju Vulina, ali da je on takve stvari iznosio i dok je Aleksandar Vučić bio premijer.
- Jasno je da EU zanemaruje taj deo tehničkog pregovora, kao i stvaranje evropskih vrednosti u našoj zemlji - rekao je Dačić, navodeći da je jasno istaknuto da je politika Vlade, koja je i u ekspozeima i prema programu predsednika, i naš spoljnopolitički prioritet, pridruživanje Uniji.
Dačić je izjavio da sa naše strane nema bilo kakve trgovine zbog nekih rokova u vezi sa EU, a da će se teško promeniti stav zemalja članica EU koje su priznale Kosovo, jer one brane politiku koju su vodile devedesetih godina.
- Jednostrano proglašenje nezavisnosti je kraj jedne takve politike. To je njihova samoodbrana, ali ih strašno nervira jer proces nije završen. Oni misle da je nemoguce da procenat država koje priznaju Kosovo padne ispod 100 - rekao je Dačić napominjući da je za nas važno da održavamo broj zemalja koje nisu priznale Kosovo.
Kada je reč o EU i činjenici da pet zemalja nije priznalo jednostrano proglašenu nezavisnosti Kosova, šef srpske diplomatije ističe i da je samo jedna zemlja u pitanju - nema koncenzusa.
- Zato se Kosovo u svim dokumentima EU obeležava asimetričo - podsetio je Dačić.
Prema njegovim rečima, postoje neki okvirni rokovi za clanstvo u EU i da je "neka okvirna godina 2025".
- Nema sa naše strane bilo kakve trgovine zbog nekih rokova. Ne može se sa nama tako razgovarati o vitalnoj temi kao što je Kosovo. Za njih ce biti sve teža, a veliki broj zemalja razmišlja o svojim odlukama i ocekujemo da jedan broj zemalja povuce priznanje - napominje Dačić.
On ističe da se, bez obzira na veličinu zemalja, mere glasovi i svi su ravnopravni po kapacitetu glasanja u međunarodnim organizacijama.
- Za nas je važno da održavamo broj zemalja koje nisu priznale Kosovo, a da bismo održavali, potrebno je da imamo dobre bilateralne odnose i da se posećujemo - rekao je Dačić.
Dodaje da je mnogo zemalja u koje retko idemo i da bi zato trebalo vecu pažnju posvetiti tim zemljama, kao što je Azerbejdžan, gde je sada u poseti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
(Telegraf.rs/Tanjug)