Šta je sve obeležilo sednicu Skupštine Srbije: Svađa Martinovića i Obradovića, Stefanović priznao NATO nadletanja nad jugom zemlje
Boško Obradović može da se zaposli u Gradskoj bibilioteci u Čačku. Je l'' nije SNS? - Nije. Je l'' je zaposlen - jeste - rekao je Martinović
Predsedavajući parlamenta Ðorđe Milićević odredio je danas kraću pauzu u Skupštini Srbije zbog polemike šefa poslanika SNS i Dveri Aleksandra Martinovića i Boška Obradovića.
Obradović je, tokom rasprave o amandmanima na leks specijalis o izgradnji stanova za pripadnike snaga bezbednosti, upitao da li danas u Srbiji može da radi i živi i neko ko nije član SNS.
Kritikujući veliki broj amandmana koji su podneli poslanici većine, Obradović je kazao da podržava amandmane na "loša zakonska rešenja", ali je ocenio da su oni besmisleni.
- To ne kažem ja. To kaže Vlada Srbije koja nije prihvatila vaše amandmane - rekao je Obradović.
Martinović mu je odgovorio da SNS nema nikakav problem sa šefom poslanika Dveri, međutim, osvrnuo se na finansiranje tog pokreta optužujući Obradovića da je "ispumpavao" novac iz sopstvene stranke.
Kako je rekao, da bi se finansirao pokret Dveri u vreme DS S, mašine u Kolubari su "morale da rade 28 sati dnevno", te dodao da su Dveri finansirane kao jedan segment dijaspore.
U periodu od 2008. godine do 2012. godine umesto u finansiranje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, novac je išao za finansiranje Dveri, rekao je Martinović i dodao da je Obradovićeva stranka dobijala novac iz ministarstva za dijasporu.
- Pita Obradović ko može da se zaposli. Evo, Boško Obradović može da se zaposli u Gradskoj bibilioteci u Čačku. Je l'' nije SNS? - Nije. Je l'' je zaposlen - jeste - rekao je Martinović.
On je dodao da je Obradović usavršio "muljanje" tako što je preko firmi čiji su vlasnici njegovi odbornici ispumpavao novac iz stranke, zaključivao fiktivne ugovore i umesto da vrati novac državi, on ga je, kaže, prisvajao za sebe.
- Dozvoljavate da se moje ime i prezime, moja porodica i dostojanstvo vređaju - rekao je Obradović predsedavajućem javljajući se po povredi Poslovnika o radu.
- Javno kažete za nešto što znate da nije istina. Ako je sve dozvoljeno, onda dozvolite i nama da sve bude dozvoljeno. Nikad nije dokazana nijedna od njihovih tvrdnji, Dveri niko nije krivično gonio, nema iza nas afere ni mrlje, ali ako se to ponavlja, onda neko može da poveruje - dodao je Obradović.
Martinović je potom pokazao papir na kome se, kako je rekao, vidi "šematski prikaz" kako je Obradović pljačkao sopstvenu stranku, a zatim dodao da je poslanica Dveri Marija Janjušević imala zaključene ugovore sa predsednikom opštine Inđija Goranom Ješićem iz Demokratske stranke (DS).
- Ugovor je bio zaključen u evrima. Ne vole Evropsku uniju, ali što vole evre, to je čudo jedno - prokomentarisao je Martinović.
Ranije je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović odgovarao na pitanje poslanika Ðorđa Vukadinovića, da li je tačna informacija iz medija da je bilo preleta preko Beograda i drugih područja, bespilotnih letelica, navodno iz NATO-a, a da država nije reagovala.
- Mi smo imali identifikovane prelete. Nije ih nikad bilo iznad Beograda, bili su u jednom delu na jugu Srbije - objasnio je Stefanović i dodao da su pripadnici Vojske Srbije radarima, tehničkim sredstvima i ratnim vazduhoplovstvom ispratili kretanje tih letelica, procenili nivo potencijalnog ugrožavanja bezbednosti Srbije i ispratili ih iz našeg vazdušnog prostora.
- Nisu ih obarali i bili su u pravu. Nije dolazilo do ugrožavanja bezbednosti Republike Srbije, što i jeste operativna procedura kakva se primenjuje i u drugim zemljama - rekao je ministar.
Naveo je da je u Beogradu bilo dva ili tri slučajeva neovlašćenog upravljanja dronovima, navodeći da su ta lica uhapšena i predata Tužilaštvu na procenu da li će protiv njih biti podnete krivične ili prekršajne prijave.
Prema njegovim rečima, nije se radilo o urgožavanju bezbednosti, a policija je brzo reagovala i zajedno sa vojskom privela te osobe.
Obradović je insisitirao da se snage bezbednosti, za čije će pripadnike početi izgradnja stanova, nazivaju srpskim snagama bezbednosti i spočitao ministru Nebojši Stefanoviću koji je danas bio u skupštini, da bi se zbog toga naljutili zapadni partneri.
- Gospodine ministre, ja ne vidim razlog, ako se vi ne stidite, da srpske snage bezbednosti nazovete srpske snage bezebednosti, a ne snage bezbednosti Republike Srbije. Naprednjaci su kao partiote, ali da se kaže srpske snage bezbednosti, naljutiće se neko od naših zapadnih partnera - rekao je Obradović.
Replicirao mu je Stefanović rekavši da je on "baš poznat po tome što se plaši šta će koji ambasador da mu kaže".
- Baš me briga šta će bilo koji ambasador, bilo koje zemlje da mi kaže. Baš me briga. Ja služim svojoj zemlji. Kod mene dođu da vide kako napreduje saradnja sa MUP-om i to je to. Ništa drugo ne smeju da mi kažu, jer znaju šta bi im ja rekao na to i to je nešto što je politički stav ove zemlje - rekao je Stefanović.
U Srbiji mora da se poštuje odluka i ono što kaže Srbija, dodao je Stefanović.
- Možemo mi ovde da polemišemo ko je ponosniji, čiji su preci učestvovali u ratovima, šta su doneli iz tih ratova od časti i poštenja, ali važno je da mi poštujemo Ustav - rekao je Stefanović i pojasnio da u tom najvišem aktu piše "Vojska Srbije" i ne može da se napiše nešto drugo.
- Siguran sam da se Kraljevina Srbija nije stidela svoje srpske Vojske, pa je nije nazivala ''srpska Vojska'' nego Vojska Kraljevine Srbije - rekao je ministar.
Stefanović je prihvatio amandman Marije Janjušević iz Dveri u kome se kaže "pripadnika snaga bezbednosti Republike Srbije" i time, kako je rekao, rešio i tu dilemu.
(Telegraf.rs / Tanjug)