Skupština za formiranje Komisije o posledicama bombardovanja! "Pale" i teške reči: Ko "bilduje nacionalizam", a ko je "PR Hašima Tačija"

Za predlog predsednice parlamenta Maje Gojković glasalo je 156 poslanika, niko nije bio protiv niti uzdržan, dok jedan poslanik nije glasao

Skupština Srbije usvojila je danas predlog o formiranju Komisije za istragu posledica NATO bombardovanja 1999. godine po zdravlje građana Srbije, kao i uticaj na životnu sredinu.

Nećete pogrešiti ako pritisnete zeleno dugme: Maja Gojković za istinu o posledicama bombardovanja

Za predlog predsednice parlamenta Maje Gojković glasalo je 156 poslanika, niko nije bio protiv niti uzdržan, dok jedan poslanik nije glasao.

Predsednik Komisije će biti poslanik SNS i predsednik Odbora za zdravlje Darko Laketić, a zadatak Komisije je da sagleda sve činjenice i okolnosti vezane za posledice NATO bombardovanja 1999. godine, kao i uticaj na životnu sredinu, sa posebnim osvrtom na posledice koje je ostavila upotreba projektila sa osiromašenim uranijomom.

Na prvoj konstitutivnoj sednici, Komisija je dužna da utvrdi metodologiju rada.

Predsednik Narodne skupštine na predlog Komisije može da angažuje naučne ili stručne institucije, kao i naučnike i stručnjake radi pomoći u radu Komisije.

Komisija ima obavezu da informiše Narodnu skupštinu periodično na šest meseci o svojim aktivnostima i dužna je do prvi preliminarni izveštaj sa predlogom mera podnese parlamentu do kraja 2020. godine.

Za sprovođenje ove odluke obezbeđena su sredstva u budžetu Srbije.

I dok je većina poslanika Skupštine Srbije uglavnom podržala formiranje komisije za istragu posledica NATO bombradovanja 1999. godine, bilo je i nekoliko nesuglasica.

Poslanik Demokratske stranke Balša Božović ocenio je danas da vlast formiranjem komisije za istragu posledica NATO bombardovanja "bilduje patriotski kapacitet" i predložio komisiju za utvrđivanje posledica politike 1990-ih, dok mu je predsednica skupštine Maja Gojković odgovorila da je dobro da Srbija čuje kakav je stvarni politički stav demokrata.

- Ono što je nama loše jeste što smo odmah znali da će ova komisija, kada sledi rešavanje kosovskog pitanja i kosovskog čvora, da služi za dnevnu politiku - rekao je Božović.

Optužujući vlast da želi "da bilduje patriotski kapacitet", Božović je rekao da oni koji pokušavaju da utvrde da je osiromašeni uranijum štetan ne moraju ni da se sastaju zbog toga, jer je to poznato.

- Zašto 1999. godine niste vodili računa o zdravlju građana i zašto se tada nije vodilo računa o štetnim efektima koje je izazvalo NATO bombradovanje - upitao je Božović.

Predlažući komisiju za utvrđivanje posledica politike devedesetih godina, Božović je rekao da "ne postoji bomba koja je odnela toliko života i unesrećila ljude kao ta politika".

U nastavku je Božović dobio opomenu predsedavajućeg koji ga je pozvao da ne vređa.

Iz poslaničkih klupa odgovorila mu je Maja Gojković koja je inače i predložila formiranje Komisije koja treba da utvrdi posledice po zdravlje građana i životnu okolinu posle NATO bombradovanja 1999. godine.

Ona je prethodno rekla da to ne treba politizovati i da svi građani žele da saznaju istinu.

- Imam zamerku što ste prekidali Balšu Božovića u govoru - rekla je Gojković predsedavajućem, navodeći da Božovićev govor pomaže svima u parlamentu da znaju kako će demokrate glasati.

- Da je jedno ono što govore u medijima, da će svakako podržati formiranje komisije. S druge strane, parlament je pravo mesto da se javno pred građanima Srbije iznese stvarni politički stav i to smo danas imali prilike da čujemo - primetila je Gojković.

Ona je istakla da se takva diksusija nije mogla čuti u italijanskom parlamentu kada su njihove kolege radile istu stvar.

- Žalosno je kada poslanik parlamenta Narodne skupštine ustane i govori ovakve stvari. Potpuno relativizuje, priča ko je kriv, ko nije kriv što je neko podigao avione i probleme rešavao bombardovanjem - rekla je predsednica skupštine.

Dobro je da Srbija čuje da ima političara i poslanika koji kažu - Srbija je kriva što su bacali osiromašeni uranijum na nas, rekla je Gojković i dodala da se tako nešto ne može čuti u drugim državama.

- Mnogo je ova tema komplikovana da bi o njoj razgovarali kao da sedimo u nekom beogradskom kafiću, da govorimo - sine, brate, šta je bilo 1999. godine... - dodala je ona.

Konstatujući da joj Božović spočitava da su oni "krivi za sve", poručila mu je:

- Hvala vam puno kolega. Eto, vi niste krivi baš ni za šta. Niste krivi što je 2008. godine, a ne 2009. i 2010. godine Kosovo samo proglasilo svoju nezavisnost, predsednik je bio Boris Tadić, premijer Koštunica, a ministar inostranih poslova Vuk Jeremić. Upali ste u ovo zdanje, spalili da ne bi videli kakvi su rezultati izbora zaista i pokrali slike - rekla je Gojković i dodala: "Vratite slike, pa će vam sve biti oprošteno".

Poslanica SRS Nataša Jovanović rekla je predsedavajućem da je bio dužan da prekine izlaganje Balše Božovića koji je, kako je navela, govorio kao promoter Ramuša Haradinaja i Hašima Tačija.

Neđo Jovanović iz SPS je takođe zamerio predsedavajućem što je "dozvolio" da se zločin povezuje sa vlašću 1999. godine jer "nijedna vlast nije, niti može biti razlog za bombradovanje, naročito zabranjenim vojnim oruđem".

(Telegraf.rs / Tanjug)