Ako Srbija želi u EU, mora da se ponaša evropski: Stigla nova packa iz Hrvatske

Oni imaju ozbiljnih problema, čini mi se, u suočavanju s prošlošću i sa smerom u kojem žele voditi svoju državu - rekao je Jandroković

Ako Srbija želi u EU mora da se ponaša evropski, izjavio je danas predsednik hrvatskog parlamenta, Gordan Jandroković, koji smatra da zvaničnici Srbije imaju ozbiljnih problema u sočavanju s prošlošću i smerom u kojem žele da vode državu.

Koje države su za brži prijem Srbije u EU, a koje protiv i ko vlada tim zemljama: Dve mape otkrivaju sve

Jandroković, koji je nedavno po nalogu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, prekinuo posetu Srbiji zbog toga što je lider radikala Vojislav Šešelj navodno pogazio hrvatsku zastavu, kaže da se Hrvatska branila tokom domovinskog rata, odbranila se i pobedila u tom, kako je rekao, ratu koji im je nametnula Srbija.

- Očigledmo je da im to smeta + konstatovao je Jandroković u Okučanima, gde je državni vrh prisustvovao proslavi godišnjice oslobađanje teritorije zapadne Slavonije, akcije tokom koje je 16.000 Srba proterano, a više od 280 poginulo ili nestalo.

- Oni i dalje pokušavaju s politikom koja u stvari nastavlja s onom politikom koja je želela da prekraja granice, koristiti srpsku manjinu u Hrvatskoj za instrumente neke svoje politike. Mi im to političkim i diplomatskim putem nećemo dozvoliti, ponavljaćemo uporno ono što je istina, ali ne želimo se više zaplitati u te međusobne verbalne konfrontacije koje oni svakodnevno proizvode - rekao je Jandroković.

Hrvatska, kazao je, sada ima pametnijeg posla - da se bavi privredom, reformama i korišćenjem prilika koje joj daje članstvo u EU i NATO-u.

- Ako Srbija želi ići u EU - poručio je, "onda će morati da počne i da se evropski ponaša".

Jandroković je rekao da je Hrvatska u dobroj veri krenula u razgovore i saradnju sa Srbijom nakon posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Zagrebu, a da se tokom njegove posete Srbiji dogodilo nešto nedopustivo.

- Trebalo je tu puno više koncentracije s njihove strane i dobih namera - rekao je Jandroković i dodao da je nako toga s srpske strane usledila "uobičajena verbalna artiljerija" gde se, kako je rekao, pokušava izjednačiti krivica i pokušava relativizovati odgovornost Srbije za ono što se događalo u 90-tim godinama.

Upitan treba li Hrvatska da povuče svog ambasadora iz Srbije, Jandroković je rekao da će o tome razgovarati premijer Andrej Plenković i predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, koji zajednički kreiraju spoljnu politiku,.

Lično smatra da je u ovom trenutku napravljeno sve što je bilo bitno.

- Nakon Šešeljevog incidenta i izjava srpskog ministra odbrane Aleksandra Vulina ponovno se fokus vratio Srbiji na analizu kakva je današnja srpska politika, koliko se ona udaljila od velikosrpske politike koja je bila uzročnik ratova na prostorima bivše Jugoslavije. Oni imaju ozbiljnih problema, čini mi se, u suočavanju s prošlošću i sa smerom u kojem žele voditi svoju državu - rekao je Jandroković za HINU.

(Telegraf.rs/Tanjug)