Prvi put vodimo organizovanu diplomatsku borbu: Cilj da se broj zemalja koje su priznale Kosovo svede ispod 100
Dačić kaže da ministarstvo koje vodi pruža logističku podršku predsedniku Vučiću u svim njegovim naporima oko pronlaženja rešenja
U interesu Srbije nije poništavanje Briselskog sporazuma, već njegovo sprovođenje, kaže ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i napominje da se rešenje kosovskog pitanja može postići samo kompromisom, ali da ubeđenje da se Srbija silom može naterati da prizna Kosovo to rešenje čini samo daljim.
Velika smena ambasadora Srbije u svetu: Dačić najavio radikalne promene
Dačić za Tanjug kaže da ministarstvo koje vodi pruža logističku podršku predsedniku Vučiću u svim njegovim naporima oko pronlaženja rešenja i da se prvi put u istoriji Srbije vodi organizovana diplomatska borba da se sačuvaju srpski interesi, a da je trenutno aktuelna bitka da se smanji broj zemalja koje su priznale Kosovo.
Na opasku da je poslednjih meseci pomalo ultimativan u izjavama o kosovskom pitanju, kao kada kaže da bi povukao potpis sa Briselskog sporazuma, Dačić za Tanjug odgovara da u međunarodnom pravu ne postoji primer da se poštuje samo deo potpisanog ugovora, kao što je to u slučaj sa Briselskim sporazumu.
- Zato sam rekao: ''ili važi sve ili ne važi ništa''! I ostajem pri tome - kaže Dačić.
Dodaje da nije siguran dokle se stiglo na putu do rešenja.
- Mislim da nisu sigurni ni oni koji vode ove pregovore. Ipak, važno je da se razgovora - uveren je Dačić.
Cilj da se broj zemalja koje su priznale Kosovo svede ''ispod 100'' ministar Dačić objašnjava kao figurativnu cifru, i objašnjava da je cilj diplomatske ofanzive Srbije nije da se dođe do određeneog broja već da se, kako kaže, pokaže da proces nezavisnosti Kosova nije završen i da može da ide i u drugom smeru.
- U Ujedinjenim nacijama su 193 članice, a treba doći do broja ispod polovine. Predsednik Vučić mi stalno priča da to što radimo strašno nervira i iritira velike sile jer je za njih to pitanje rešeno. E, pa za nas nije i zato radimo na tome - izričit je Dačić.
Kako kaže, mnoge zemlje su bile iznenađene da se nalaze na spisku onih koje su priznale Kosovo, a mnoge su, navodi ministar, voljne da preispitaju svoju odluku.
- Neće to biti laka borba jer mi radimo sami, a Priština uz podršku velikih sila. Međutim, frapantno je da se u prošlosti niko nije bavio ovim, pretpostavljam da su mnogi jedva čekali da se to pitanje reši tako da skinu Kosovo sa dnevnog reda - navodi ministar.
Upitan imamo li diplomatiju sposobnu da se, posle odbrane u UNESCO, izbori i sa procesom normalizacije odnosa Beograda i Prištine koji se odvija u sve težim oklonostima, Dačić kaže da ministarstvo koje vodi pruža logističku podršku predsedniku Vučiću i dodaje da se prvi put u istoriji Srbije vodi organizovana diplomatska borba.
- Mnoge stvari ne radim javno zbog velikog pritiska stranih zemalja. Kada jedna velika sila uručuje protest svakoj zemlji koja povuče priznanje Kosova, pitate se kakvi smo mi onda strateški partneri i prijatelji ako nam to rade. Teške se borbe vode, ali ne može se voditi bitka ako niste rešeni da je dobijete - smatra Dačić.
Dodaje da će na rukovodećim mestima u diplomatskim predstavništvima u budućnosti biti postavljene diplomate koje će, kaže, imati volje, hrabrosti i sposobnosti da rade u skladu sa diplomatskom ofanzivom Srbije.
Šef srpske diplomatije zaključuje da razloga za borbu ima, da je Srbija ušla u statusno neutralne razgovore u Briselu, te da se dobronamernost i konstruktivnost Beograda u pregovorima sa Prištininom pogrešno tumači ako se misli da je rešenje problema u priznanju nezavisnosti Kosova.
(Telegraf.rs/Tanjug)