Srpska lista u Berlinu: Evo o čemu su razgovarali sa saradnicima Angele Merkel

nteres Nemačke je mir i stabilnost na Balkanu - zaključio je na Helbah

Srpska lista insistira na formiranju Zajednice srpskih opština u skladu sa potpisanim dogovorom u Briselu, glavna je poruka višečlane delegacije te stranke, koja boravi u poseti Berlinu.

Britanski ambasador u Prištini: Stvaranje ZSO ne vidim kao pretnju suverenitetu Kosova

Kako je saopšteno iz Srpske liste, ZSO, trenutna politička situacija na Kosovu kao i nastavak dijaloga Beograda i Prištine, bile su glavne teme sastanka delegacije te stranke sa svojim domaćinima iz Kancelarije za spoljne poslove za Jugoistočnu Evropu kancelarke Angele Merkel.

Na sastanaku je, kako se navodi, nedvosmisleno izražen stav da ZSO mora da bude uspostavljena u skladu sa Sporazumom koji je potpisan u Briselu u okviru dijaloga Beograda i Prištine.

Predsednik SL Goran Rakić je istakao da je hapšenjem šefa vladine Kancelarije Marka Ðurića. 26. marta, brutalno napadnut mir i legitimnim predstavnicima Srba u velikoj meri narušio poverenje i da zbog toga očekuje da i Nemačka jasnim stavom i odnosom po tom i generalno pitanju vladavine prava stavi do znanja nalagodavcima te akcije da se takve stvari ne smeju ponoviti i da odgovornost za taj događaj mora da postoji i da je odgovorni snose.

- Kada neko napadne mir, kada neko napadne legitimne predstavnike Srba na način na koji je to urađeno 26. marta, kada neko tretira glavnog pregovarača Srbije kao da je najgori kriminalac i terorista, onda je jasno kakvim sredstvima taj neko želi da dođe do svojih ciljeva. Mene međutim više zabrinjava ćutanje i blagi tonovi Međunarodne zajednice i zato je važno da i vi razumete koliko je to opasno - rekao je Rakić.

Sa druge strane, kao lider Srspke liste, naš jedini interes je mir i stabilnost.

- Mi želimo da u Berlin dođemo i sastajemo se sa potencijalnim investitorima, a za tako nešto je potrebno da imamo stabilnost na Kosovu. Ono što je glavni problem jeste činjenica da na Kosovu nema snažnih i hrabrih lidera, dok sa druge strane Srbija i Srbi imaju Aleksandra Vučića i ja znam da vi ovde odlično znate koliko je to važno imati takvog lidera za partnera - kazao je Rakić.

Odlazeći potpredsednik kosovske vlade i ministar za zajednice i povratak, Dalibor Jevtić, je sagovornicima ukazao na to da je pravni okvir najvažniji deo u uspostavnjanju ZSO-a i da on podrazumeva da Vlada Kosova uskladi pravne akte kako bi se potpisani principi za formiranje ZSO i našli u samom Statutu.

- Dobra je odluka Prištine da aktiviranjem Upravljačkog tima započne proces implementacije Sporazuma o ZSO, ali od toga je važnije ili najvažniji pravni okvir jer mi ZSO ne želimo da imamo onako kako to stoji u Ustavu Kosova a koji se odnosi na Asocijaciju opština sa srpskom većinom jer zašto bi neko pregovarao u Briselu da dobije ono što već postoji - rekao je Jevtić.

Jevtić je podsetio da je prvi sporazum ratifikovan u Skupštini Kosova dvotrećinskom većinom što je samim tim osnov za pravni okvir uspostavljanja ZSO u skladu sa potpisanim.

Jevtić je dodao ”da je više hrabrosti i odlučnosti u Prištini, ZSO bi danas već bila formirana. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pokazao kako jedan lider svojom hrabrošću i odlučnošću doprinosi miru i stabilnosti na Balkanu.”

- Dijalog nema alternativu i on mora biti nastavljen. Mi kao narod na Kosovu nemamo previše izbora, ali imamo jasne ciljeve a to su mir i stabilnost. Opština Štrpce je opštine u kojoj nema nikakvih međuetničkih problema. Razvili smo malinarstvo, razvićemo turizam - rekao je gradonačelnik Štrpca Bratislv Nikolić.

Dodao je da su to teme koje interesuju građane, a naša je obaveza da im obezbedimo normalan život.

- Zato je bolje razgovarati godinama nego se i jedan da sukobljavati. Srbi na Kosovu nikada nisu bili jedinstveniji i to ponajviše zahvaljujući gospodinu Vučiću. To je naša snaga danas kao što je i naša odlučnost da pomognemo da Kosovo bude bezbedno mesto za sve. Neka uzmu Štrpce kao model odnosa većinskog naroda prema nevećinskom narodu i uspeh je zagarantovan - rekao je Nikolić.

Šef poslaničke grupe SL Saša Milosavljević je sagovornicima izneo podatak da je od 82 amandmana na različite zakonske akte u Skupštini Kosova svih 82 odbijeno u periodu kada je SL bila deo vladajuće većine.

Taj odnos, kako je rekao Milosavljević, je pokazao koliko postoji animozitet prema Srbima i u instituciji Skupštine Kosova i to se mora promeniti ako iskreno žele da sarađuju sa SL.

Helbah je izrazio snažnu podršku nastavku dijaloga i istakao da se svi postignuti sporazumi moraju poštovati i sprovoditi.

On je, kako se navodi, pozvao predstavnike Srba da se vrate u kosovsku vladu i da na taj način pokažu da će se tamo boriti za sve stavove koji su iznešeni tokom sastanka a da će od Nemačke imati podršku.

- Interes Nemačke je mir i stabilnost na Balkanu - zaključio je na Helbah.

Na kraju prvog dana posete Berlinu delegacija SL se sastala sa Bodom Veberom iz Saveta za političku demokratizaciju i Švarc-Šilingom, bivšim ministrom telekomunikacija Nemačke.

U nastavku posete Berlinu delegacija SL imaće danas niz sastanaka u Bundestagu.

Inače, delegaciju Srpske liste čine gradonačelnik Severne Mitrovice Goran Rakić, član predsedništva Srpske liste i potpredsednik Vlade Kosova u ostavci Dalibor Jevtić, gradonačelnik Štrpca Bratislav Nikolić i šef poslaničke grupe SL u Skupštini Kosova Saša Milosavljević, a koja se nakon Beča i razgovoru sa direktorom Austijske agencije za razvoj (ADA) Martinom Ledolterom gde je dogovoreno da se u projekte ove organizacije uključe opštine na severu Kosova, kao i mogućnost pokretanja zajednikog projekta sa Ministarstvom za zajednice i povratak u cilju zapošljavanja mladih.

U Beču je delegacija Srpske liste imala sastanak i sa direktorom Kancelarije za Zapadni Balkan u Ministarstvu spoljnih poslova Tomasom Milmanom, gde je jasno poručeno da je cilj političkih predstavnika Srba na Kosovu mir i stabilnost.

(Telegraf.rs/Tanjug)