Bio je specijalac zadužen za Srbiju, savetovao je Buša, a danas se vratio u Beograd: Ko je u stvari Metju Palmer?
Tokom 2006. i 2007. bio je savetnik predsednika Džordža Buša u pitanjima nacionalne bezbednosti
Vršilac dužnosti zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Metju Palmer, koji danas boravi u poseti Beogradu, veoma dobro poznaje Srbiju, ali i problem Kosova i Metohije.
Palmer je, naime, "ranih" 90-tih godina radio u Ambasadi SAD u Beogradu, a i kasnije je, tokom diplomatske karijere", u više navrata bio angažovan na pitanjima vezanim za ovaj region.
Naime, po odlasku iz Beograda, u Stejt departmentu je imao specijalna zaduženja za Srbiju i Crnu Goru, a pratio je i mirovnu konferenciju u Rambujeu.
Tokom 2006. i 2007. bio je savetnik predsednika Džordža Buša u pitanjima nacionalne bezbednosti.
Jedno vreme je zatim bio angažovan u Jugoistočnoj Aziji, da bi se potom ponovo vratio u Beograd, na mesto savetnika ambasadora SAD u Srbiji.
Sada je šef je kancelarije za Evropu i evroazijska pitanja od 2016, a posebno se bavi integracijama zemalja koje još nisu članice "evroatlantskih struktura".
Imajući u vidu činjenicu da je višestruko profesionalno vezan za region, Srbiju posebno, ne čudi konstatacija iz saopštenja o njegovom današnjem razgovoru s predsednikom Aleksandrom Vučićem - da su razgovarali o važnosti dugotrajnog prijateljstva Srbije i Sjedinjenih Američkih Država i posvećenosti dveju zemalja da dalje razvijaju svoje bilateralne odnose.
Vučić i Palmer, kako je navedeno, nisu saglasni u stavovima o KiM, ali su se saglasili u najmanje dve važne stvari.
Jedna je - da je sada ključni period za budući razvoj Srbije, posebno kada je reč o nastojanjima da postane punopravna članica Evropske unije.
Druga - da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine od ključne važnosti ne samo za proces pridruživanja EU, već i za regionalnu stabilnost i buduće blagostanje i prosperitet naroda u regionu.
Palmer je obećao podršku dijalogu Beograda i Prištine uz posredovanje EU, i to, kako se ističe u saopštenju, "na svaki način koji učesnici u dijalogu smatraju korisnim".
(Telegraf.rs/Tanjug)