Kako su Amerikanci spasili život ranjenom Haradinaju i zašto im je bio potreban?
Lični savetnik Žan-Kloda Junkera i savetnik nemačkog ministarstva odbrane otkrio neverovatne detalje svog boravka na Kosovu
Bogata biografija Martina Hajperca, savetnika u nemačkom Ministarstvu odbrane i Investicionoj banci u Luksemburgu, zamenika šefa administracije ministra finansija Volfganga Šojblea i ličnog savetnika Žan-Kloda Junkera, postala je još potpunija posle objave knjige „Makijato diplomatija- Kosovo mrtav ugao Evrope“.
Toliko dugujemo Oliveru: Pokrenuta inicijativa da se po Ivanoviću nazove ulica u Beogradu
On je u intervjuu datom Politici, ali i u knjizi sa elementima fikcije, dao uvid u privredno i finansijsko odeljenje Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu, ko je od srpske južne pokrajine napravio svoj plen, uticaju albanske mafije, ali i susretu sa Ramušem Haradinajem.
Hajperc je otkrio da su kosovskog premijera Amerikanci posle ranjavanja smestili u bazu Bondstil, jer im je bio potreban da bi kontrolisao Hašima Tačija.
- Oni su ("dvojica vođa OVK, presvučena u evropske političare") bili naši saveznici kada smo se borili protiv Miloševića. Srbija je bila protivnik, a OVK strateški partner. Sada je Srbija naš partner i može se zauzeti kritička pozicija u odnosu na OVK - rekao je on i dodao da „u državnim poslovima nema morala“.
Hajperc je napisao i da su na Kosovu Amerikanci apsolutni gospodari i da se, kao Evropljanin, nikada nije osećao tako nemoćnim — imao je utisak da je „Ujka Sem“ čitao ne samo imejlove Srba i Albanaca, već i pripadnika evropske misije.
- U takvom području dešava se da vidite i duhove. Čovek se ponekad upita šta je realnost, a šta ne. Šta su Amerikanci želeli da postignu? Najjednostavniji argument je da smo i mi i Amerikanci želeli da na najkraći i najbolji način dovedemo do stabilnosti na Kosovu. U tom kontekstu, uspeli smo - rekao je Hajperc za Politiku i naglasio da su kao deo tog paketa stigli i masovna korupcija i kriminal.
Kao umereniju opciju koja bi "pila vodu" za obe strane, on pominje Ibrahima Rugovu, a kao tadašnje rešenje za Kosovo navodi model Severnog Tirola.
- Ali ja ne znam da li je to bilo realno u tom momentu. Zaista ne znam zašto to nije bila opcija - istakao je Hajperc, uz zaključak da je sada Kosovo za Srbiju definitivno izgubljeno.
(Telegraf.rs / Politika)