UPOZORENJE IZ VAŠINGTONA: Tramp hitno da reaguje i sačuva mir na Balkanu
Server jedan od glavnih uzroka nestabilnosti vidi u mešanju Rusije, za koju navodi da ne želi prozapadni i prodemokratski razvoj tog dela Evrope
Administracija predsednika Donalda Trampa treba da postupi hitno da bi se sačuvali mir i stabilnost na Balkanu, piše američki analitičar Danijel Server u najnovijem izdanju časopisa Saveta za međunarodne odnose, prenosi "Glas Amerike". Navodi se da dugogodišnji ekspert za područje jugoistočne Evrope predočava i opcije za rešavanje poljuljane političke i bezbednosne situacije na Zapadnom Balkanu.
Svetska organizacija za procenu rizika Srbiji ukrala Kosovo: Na njihovoj mapi KiM je posebna država
Server jedan od glavnih uzroka nestabilnosti vidi u mešanju Rusije, za koju navodi da ne želi prozapadni i prodemokratski razvoj tog dela Evrope. Analitičar ističe da su i Kongres i Bela kuća obavešteni o njegovim preporukama.
"Glas Amerike" navodi da Server ne predviđa novi veliki rat na području Zapadnog Balkana. Međutim, on ne isključuje izbijanje nasilja zbog esktremista u Albaniji, Makedoniji i Srbiji, koji bi po njegevom mišljenju mogli da dovedu do novog talasa etničkog čišćenja, zločina protiv čovečnosti, pomeranja granica, dalje islamske radikalizacije, kao i kolapsa postojećih institucija u regionu.
Navodi se da se Server zalaže za pojačanu zapadnu diplomatsku i ekonomsku intervenciju, za sprečavanje novog haosa na Balkanu i pri tom nudi i tri opcije, dok lično podržava samo jednu.
- Prva opcija bila bi dalje sprovođenje politike evropske integracije Zapadnog Balkana, koju je Evropska unija promovisala uspešno sve do nedavno. SAD su priskakale u pomoć, ali samo kada bi našim transatlantskim partnerima pomoć zatrebala. Međutim, Evropa je trenutno ophrvana nizom teškoća - od Bregzita, migrantske krize, povećanog uticaja ekstremne desnice, do neslaganja o opstanku evrozone - piše Server.
Navodi se da se on osvrnuo i na predloge pojedinih analitičara, ali i političara, o novom prekrajanju granica.
- Tu opciju lično odbacujem kao ideju, koja je ne samo suprotna američkim interesima, već ide protiv osnovnih demokratskih vrednosti SAD - stoji u Serverovom tekstu.
Server navodi da treća opcija predviđa mnogo aktivnije američko angažovanje nego do sada.
- Bila bi to nova američka inicijativa, ali u oblasti samo nekoliko najvažnijih pitanja, uključujući ustavnu reformu u Bosni i Hercegovini, status Kosova i pitanje imena Makedonije - piše analitičar.
"Glas Amerike" navodi da su prema Serverovoj oceni dve najmekše mete ruskog uplitanja na području Zapadnog Balkana Republika Srpska i Makedonija.
- Rusija će učiniti apsolutno sve što može da spreči ulazak Makedonije u NATO, kao što se borila protiv ulaska Crne Gore u NATO, dok će u Republici Srpskoj preduzeti sve što bude mogla da Milorad Dodik nikada ne prihvati nijedan predlog za ustavnu konsolidaciju Bosne i Hercegovine - ocenjuje Server i dodaje je da je na Americi da to promeni.
Navodi se da je on pohvalio početne korake potpredsednika Majka Pensa, koji je slično svom prethodniku Džozefu Bajdenu, preuzeo vodeću ulogu u određivanju politike SAD prema Zapadnom Balkanu.
"Glas Amerike" navodi da je Server ohrabren Pensovim stavima prema iznetim na nedavnom sastanku američko-jadranske povelje (A5), u Crnoj Gori i podseća da Grupu A 5 čine Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija i Makedonija, uz Crnu Goru, dok su posmatrači Srbija, Kosovo i Slovenija.
Server smatra da i Kongres treba da odigra energičniju ulogu što se tiče Zapadnog Balkana.
- Važno je da američke diplomate, naročito naši ambasadori u regionu, imaju osećaj da Kongres stoji iza njih. Posle odlaska Obamine i dolaska Trampove administracije naše diplomate možda nisu bile sigurne da li će Kongres da ih podrži. Nadam se da će moje pisanje biti korisno u tom pogledu - piše Server.
On na kraju predlaže i imenovanje specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan sa zadatkom da proceni uspeh i nedostatke u sprovođenju mirovnih sporazuma u Bosni i Hercegovini i na Kosovu, kao i da daje konkretne preporuke za dalju američku politiku rešavanja sadašnjeg zastoja u jugoistočnoj Evropi.
(Telegraf.rs/Tanjug)