PREOKRET: Evo šta kažu u EU o porukama Trampovog specijalca Srbiji

Rusija na najvišoj diplomatskoj ravni od EU zatražila objašnjenje kako Vašington sebi može pripisati pravo da u ime EU odlučuje o tome da li će ili ne neka zemlja postati nova članica EU

Izjave visokog američkog zvaničnika Brajana Hojt Jia da Srbija neće napredovati ka članstvu u Evropskoj uniji ako se ne odrekne tesnih veza s Rusijom su "stavovi koji se mogu pripisati samo njemu i nisu usaglašene s EU", rekli su danas u Briselu izvori EU agenciji Beta. Oni su to rekli u odgovoru na pitanje u kojoj meri, s obzirom na izjavu Hojt Jia, SAD mogu uticati na to da li Srbija može da se približi članstvu u EU, imajući u vidu da su i pravni i politički okvir za to pregovori o članstvu EU-Srbija.

Hojt Ji: Poruka Srbiji da ne sedi na dve stolice je bila savet, ne ultimatum

RUSI TVRDE: Amerika šalje novac PREKO KOSOVA za rušenje Vučića

U evropskim diplomatskim izvorima je Beti potvrđeno da je i Rusija na najvišoj diplomatskoj ravni od EU zatražila objašnjenje kako Vašington sebi može pripisati pravo da u ime EU odlučuje o tome da li će ili ne neka zemlja postati nova članica EU.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je rekao da poruke Hojt Jia predstavljaju isti način pritiska kakav su SAD i EU izvršile na Ukrajinu kad se odlučivalo hoće li Kijev potpisati sporazum o pridruživanju i slobodnoj trgovini s EU ili zadržati i tesne veze s Rusijom.

Izvori u Briselu su takodje kazali da je i sam Hojt Ji objasnio da njegova izjava da Srbija "ne može sedeti na dve stolice" i da mora da se opredeli ili za EU ili za savezništo s Rusijom, nije "ultimatum", već samo "savet".

Takođe je predočeno da je delegacija Evropske komisije u Beogradu ponovo istakla da EU očekuje da Srbija do kraja pregovora postepeno usaglasi svoju spoljnu politiku s međunarodnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući odnose i pitanje sankcija EU Rusiji.

Zamoljeni da objasne šta znači poruka Hojt Jia srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću da "zna kakve će biti posledice" ako Srbija ne uvaži stav Vašingtona da je Kosovo nezavisno i ne sme dirati u teritorijalni integritet Kosova, odgovor je glasio da nije jasno šta je pod tim mislio američki visoki zvaničnik.

U diplomatskim krugovima u Briselu se ocenjuje da upozorenja Hojt Jia mogu da se razumeju i u konteksu dijaloga o Kosovu koji je u Srbiji sazvao predsednik Vučić, pa i izjava šefa srpske diplomatije Ivice Dačića da je nužno naći "liniju razgraničenja" i postojane nagodbe oko srpskih i interesa kosovskih Albanaca.

(Telegraf.rs/Beta)