TELEGRAF ANALIZA: Četiri Vučićeve pobede u Njujorku i šta one donose Srbiji (FOTO)
Kada se sve sabere bilo je sve skupa u poslednjih nekoliko godina najuspešniji nastup Srbije i potvrda njene pozicije neutralne politike, nezavisnosti i ugleda koji je u porastu - rekao je diplomata Milivojević
Boravak delegacije Srbije na čelu sa Aleksandrom Vučićem u Njujorku povodom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija se privodi kraju. Već sada se naslućuju više nego uspešni rezultati posete, koji su ogledaju pre svega u više od 30 bilateralnih susreta Vučića sa najvažnijim svetskim liderima, ali i zbog pobede Srbije u vezi sprečavanja Kosova da postane član Interpola. Po svemu sudeći, dogovori napravljeni tokom boravka u Sjedinjenim Američkim Državama će u narednom periodu tek pokazati kakav ugled i položaj naša država i administracija uživaju u svetu. Za portal Telegraf.rs diplomata Zoran Milivojević analizira rezultate Vučićeve posete i koje su najvažnije četiri pobede ostvarene u Njujorku.
POBEDA SRBIJE za Pacolija je TAKTIČKO POVLAČENJE PRIŠTINE u dogovoru sa Amerikom
U protekla četiri dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić je vodio više nego živu diplomatsku aktivnost u Njujorku. Sastao sa preko 30 šefova država, vlada i ministara sa svih meridijana.
Međutim, osim zvaničnih događaja u zgradi svetske organizacije, treba imati u vidu i susrete i razgovore na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, poput prijema koji je priredio predsednik SAD ili poslovnog foruma u organizaciji Majkla Blumberga, na kojima su zapravo i ostvareni najznačajniji kontakti.
PRVA POBEDA
Boravak u Njujorku bio je prilika i za prvi susret predsednika Vučića i predsednika Trampa. Na prijemu koji je lider SAD priredio za šefove država i vlada učesnike Generalne skupštine UN, Vučić je uputio poziv Trampu da poseti Srbiju, što je on i prihvatio.
Takođe, Vučiću se pružila prilika da sa najvažnijim liderom zapadnog sveta duže razgovara od drugih zvanica, čime se otvorio prostor da mu iznese razloge zašto treba da dođe u našu zemlju.
- Izuzetno uspešna poseta i nastup potvrđuju da je spoljnopolitički položaj značajno porastao i da je ugled i uticaj Srbije na zavidnom nivou, uključujući i predsednika Vučića - kaže za Telegraf.rs, Zoran Milivojević, diplomata.
Prema njegovim rečima, spoljna politika koju Srbija vodi je upravo u Njujorku dobila punu potvrdu i satisfakciju kao uspešna i koja je potpuno u skladu sa nacionalim interesima.
- To potvrđuje i prihvatanje poziva predsednika Amerike da dođe u Srbiju - istakao je Milivojević.
DRUGA POBEDA
Tokom Poslovnog foruma "Blumberg Global", predsednik Vučić razgovarao je sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom, koji mu je, rekao "znam da si veliki lider, čuo sam za uspešne reforme koje ste sproveli", a prema svedočenju samog Vučića i podvukao da Srbija "može da računa na podršku Francuske na evropskom putu".
Francuski predsednik je ovom prilikom rekao da planira da u prvom tromesečju sledeće godine poseti Srbiju.
- Makron je sada druga ključna figura u Evropskoj uniji pored Angele Merkel, pri čemu je on izabran, a za Merkel verujemo da će biti reizabrana. U svakom slučaju to je veoma značajan susret imajući u vidu tradicionalne srpsko-francuske odnose i ulogu i značaj Francuske kao stalne članice Saveta bezbednostu UN i kao jedne od vodećih svetskih sila - napomenuo je Milivojević.
TREĆA POBEDA
Tokom boravka u Njujorku, kao tačan datum posete turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana određen je 10. oktobar. Ova poseta je značajna zbog sve većeg ulaganja turskih investitora, koji podstiču razvoj delova Srbije su do skora bili označeni kao nerazvijeni.
- Poseta turskog predsednika Erdogana Srbije imaće pre svega naglašenu ekonomsku, pa tek onda političku dimenziju. On dolazi sa nekih 150 privrednika i ozbiljnim ambicijama da se odnosi Srbije i Turske značajno podignu - objašnjava Milivojević.
Dolazak Erdogana je važan i zbog odnosa u regionu, ističe ovaj diplomata.
- Imajući u vidu naše odnose sa Sarajevom, to će relaksirati srpsko-bošnjačke odnose u budućnosti, takođe je značajno, jer je Erdogan ranije izjavio da ne podržava tezu o "Velikoj Albaniji", kao ni tezu o islamskom fundamentalizmu - podseća Milivojević.
ČETVRTA POBEDA
U svom govoru pred Generalnom skupštinom UN, predsednik Vučić je istakao je naš nacionalni prioritet političko rešenje za Kosovo. Upravo zahvaljujući diplomatskim naporima naših zvaničnika, čija je kruna bio nastup u Njujorku, privremeni organi samouprave u Prištini su odustali od apliciranja za članstvo u Interpolu, dok tri nedelje pred Izvršni savet UNESKO, još nije podneta prijava da Kosovo postane član.
Vučić je u svom obraćanju pozvao članice UN da se ne dozvoli prijem Kosova u Unesko.
- Od posebnog značaja u tom smislu je susret sa egipatskim predsednikom El Sisijem, pošto ova država ne priznaje samoproglašenu nezavisnost Kosova. Bilo je i niz drugih susreta, koji su doprineli ovome čemu smo svedoci poslednja dva dana, prvo da je Priština odustala od učlanjenja u Interpol, a ono što je Pacoli govorio o prikupljenim glasovima za UNESKO ima značaja samo za unutrašnju upotrebu bez ozbiljne podloge - podvukao je Milivojević.
Iz vida se ne smeju izgubiti ni susreti sa ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejem Lavrovim, generalnim sekretarom NATO Jensom Stoletenbergom, šeficom evropske diplomatije i komesarom za proširenje Johanesom Hanom, kao i liderima iz regiona, pre svega premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem.
- Kada se sve sabere bilo je sve skupa u poslednjih nekoliko godina najuspešniji nastup Srbije i potvrda njene pozicije neutralne politike, nezavisnosti i ugleda koji je u porastu - zaključio je analizu za Telegraf.rs Milivojević.
(Telegraf.rs)