NEMCI OTKRIVAJU: Kako je Vučić jednim pozivom sprečio pljačku vozova natovarenih kineskom robom u Srbiji!
Premijerka je tako odgovorila na pitanje da li najavljena strategija Evropske komisije o pristupanju Srbije Uniji do 2025. obeshrabruje, imajući u vidu ranije najave da bi se to moglo dogoditi do 2020.
Uz Grčku, Srbija je na Balkanu najznačaja zemlja za kineske investicije. Investicije sa Dalekog istoka u infrastrukturu na Balkanu koriste Kini, jer ona tako lakše prodire na tržišta severozapadne Evrope, a koriste i Balkanu kao dopuna za trgovinu sa EU. Kroz grčku luku Pirej, kojom upravlja kineski lučki gigant Kosko pacifik, i dalje železničkim koridorom 10, transportuje se kineska izvozna roba dalje u Evropu. Međutim, taj transport je u jednom trenutku bio ugrožen. Ipak, intervencija predsednika Srbije Aleksandra Vučića je spasila posao, prenosi Dojče vele, pisanje Frankfurter algemajne cajtunga.
Vučić razgovarao sa Skotom uoči puta u Njujork (FOTO)
Kineski predsednik Si Đinping je prilikom trodnevne posete Beogradu u junu prošle godine naglasio značaj te zemlje za Kinu, a i u tom slučaju su ljubaznim rečima usledila i dela.
Ove godine su ukinute vize za putovanja između Srbije i Kine. Kineske firma sada pokazuju veliko interesovanje za gradnju ili modernizaciju železničkih mreža u Srbiji i regionu.
Oni koji su se jednom vozili vozom iz Beograda u Solun, dobro znaju da ima mnogo toga da se popravi u šinskoj infrastrukturi na Balkanu, jer dobri delovi pruge se prelaze brzinom malo većom od puževe“.
Pruge su često u vrlo lošem stanju. O tome svedoči i sledeća priča, piše Dojče vele:
Kada su pre nekoliko nedelja na jugu Srbije učestale pljačke vozova u koje su bande lako uskakale zbog sporog kretanja kompozicija, bilo je dovoljno malo Koskovo upozorenje da bi transport iz Pireja ubuduće mogao da se odvija i preko Bugarske i Rumunije – i u Beogradu je odjeknuo alarm: posao sa tranzitom je po svaku cenu trebalo da ostane u Srbiji.
Predsednik Aleksandar Vučić je lično intervenisao i naredio srpskoj policiji da smrsi konce bandama – i to je uspelo za najkraće vreme.
Inače, koliko su važni srpsko-kineski odnosi, ali i investicije Pekinga u našu zemlju i ranije je bila tema Dojče velea.
Srbija se nalazi usred transformacije koja će, kako je obećao Vučić, okončati njenu izolaciju i otvoriti joj vrate Evropske unije. Pri tome se srpski predsednik ne oslanja samo na Evropu, već i na jednog starog saveznika na Istoku – Kinu.
Proteklih godina, Kina je Srbiji zajmila novac za različite projekte. Na primer, 170 miliona evra za most preko Dunava kod Beograda, i 700 miliona za jednu elektranu. Jedna kineska firma je kupila jedinu srpsku železaru i obećala da će revitalizovati to preduzeće bez ukidanja radnih mesta.“
Stare veze između dve zemlje su doprinele da Beograd dospe u centar kineskog prodora u Evropu.
(Telegraf.rs/DW)