Dramatično upozorenje stiže iz Nemačke: Sledeća evropska kriza mogla bi da izbije na Balkanu
Dok EU i NATO pokušavaju da jače uz sebe vežu države poput Crne Gore i Srbije, ujugoistočnoj Evropi se vodi borba za primat. Drugi akteri su, pored SAD, pre svih Rusija i Turska, ali i Saudijska Arabija
Sledeća evropska kriza mogla bi da izbije na Balkanu, piše ugledni diseldorfski Handelsblat u članku koji potpisuju trojica novinara, prenosi Dojče vele. Dok EU i NATO pokušavaju da jače uz sebe vežu države poput Crne Gore i Srbije, ujugoistočnoj Evropi se vodi borba za primat. Drugi akteri su, pored SAD, pre svih Rusija i Turska, ali i Saudijska Arabija.
SUTRA U PODNE: Zakazan telefonski razgovor Vučića i Zaeva
Zašto je Zaev rešio da izda Srbe: Albanske ucene jače od date reči
List se osvrće na upozorenje austrijskog šefa diplomatije Sebastijana Kurca koji je rekao da se ojačani uticaj Turske i Saudijske Arabije ne sme „nemo posmatrati“.
Kurc je kao primer naveo da žene u Sarajevu i Prištini dobijaju novac kako bi ulicama hodale zabrađene i tako menjale sliku grada. Njegov zahtev je stoga ubrzana integracija u EU, podrška reformama i borbi protiv radikalizacije.
- Balkan je često bio lopta u igri regionalnih sila. Habzburga protiv Osmanlija, Zapada protiv komunističke Rusije, a usred svega toga su vazda bile interne zađevice različitih etnija koje tamo žive - piše dalje Handelsblat.
List, renomiran pre svega zbog izveštavanja o ekonomskim temama, piše da je Balkan interesantan i zbog ekonomskog potencijala.
Tako recimo Turci investiraju u rudnike na Kosovu i pomažu Albaniji da uspostavi nacionalnu aviokompaniju i izgradi novi aerodrom, dok su sa BiH potpisali dublji trgovinski sporazum.
Srbija se naziva tradicionalnim saveznikom i „isturenim položajem“ Rusije u regionu, dok se druge balkanske republike žale na mešanje Moskve. Kao primeri se pominju navodna priprema puča u Podgorici na dan proteklih izbora i tvrdnje iz Skoplja da Rusija pokušava da utiče na politiku i bezbednost u Makedoniji.
(Telegraf.rs/DW)