Zašto Rama jedino u Beogradu nije obuo patike?
Na sastanku sa američkim potpredsednikom, kao i šeficom evropske diplomatije, Rama je obuo patike, ali ne i prilikom susreta sa Vučićem
Poslednjih meseci albanski premijer Edi Rama umeo je da privuče pažnju medija i kritiku javnosti zbog odabira garderobe prilikom susreta sa državnicima, koji prilično odudara od protokola. Ramin stajling se prilikom susreta sa američkim potpredsednikom Majkom Pensom u najmanju ruku može opisati kao neformalan, dok je prilikom razgovara sa visokom predstavnicom EU Federikom Mogerini, albanski premijer izgledao kao da je pošao na žurku. Međutim, prilikom posete Beogradu i razgovora sa tada premijerom Aleksandrom Vučićem, maksimalno je ispoštovao dres-kod.
Edija Ramu izbacili sa grupne fotke sa američkim potpredsednikom zbog bizarnog razloga (FOTO)
Prilikom samita Jadransko-jonske povelje u Podgorici, na kome su se premijeri regiona sastali sa američkim potpredsednikom Majkom Pensom, pojava Edija Rame je bila prilično upadljiva.
Braon odelo, upareno sa sa šarenom kravatom i BELIM PATIKAMA.
Ovakav stajling glasno je kritikovao Ramin prethodnik Salji Beriša, koji tvrdi da je aktuelni albanski premijer izostao sa grupnog fotografisanja upravo zbog čudnog odabira obuće.
Koji mesec ranije, bio je na takozvanoj "femili" fotografiji sa liderima regiona i šeficom evropske diplomatije u Briselu, ali je i tada više privukao pažnju svojim stajlingom, nego rečima.
Ramin izgled se i tada našao na meti kritika, jer je njegov odabir garderobe u najmanju ruku bio degutantan, s obzirom na društvo u kome se našao i očigledno pokazao nepoštovanje.
Ipak, prilikom posete Beogradu i Nišu, oktobra prošle godine, može se reći da je albanski premijer ispoštovao diplomatski dres-kod.
Zašto?
Naime, Rami je skrenuta pažnja na naš "stroži" protokol.
Modni kreator Igor Todorović kaže da kada je reč o državnicima, suština je u tome da se ne oblači pojedinac već institucija ili institucionalnost njegove političke i društvene pozicije.
- Vodi se računa o formalnom aspektu svakog zvaničnog susreta i nije preporučljivo da ima tragove casual elemenata. To bi značilo da se nosi odelo, kravata i košulja dugih rukava, kao i cipele na pertlanje. Nošenje raskopčane košulje element je koji neverbalno poziva na akciju, pa otuda povremeno nošena košulja bez kravate može imati i to značenje, sem ukoliko nije odevena iz čisto subjektivnog odbacivanja kravate kao suvišnog elementa, što nije ispravno u formalnom smislu pozicije koju obavlja neka osoba iz javnog i političkog života - rekao je Todorović za "Nedeljnik".
(Telegraf.rs)