JASNA PROCEDURA ZA SMENU: Gojković o zahtevima opozicije
Radim u skladu sa poslovnikom i ne razmišljam o tome šta će da se desi, da li će demonstranti da upadaju u parlament, o tome treba da razmišljaju svi poslanici, ali i građani Srbije, jer onda nisam u pitanju ja, nego demokratija - ističe Gojković
Predsednica Narodne skupštine Srbije Maja Gojković izjavila je da su poslanici ti koji biraju i smenjuju predsednika parlamenta, ali je napomenula da nijedan od zahteva za njenu smenu po poslovniku ne može biti uvršten u dnevni red započete sednice, koja se nastavlja danas.
Skupština danas nastavlja rad posle pauze zbog izbora
ČIJI LJUDI SADA SEDE U SKUPŠTINI: Janković i Jeremić do poslanika bez izbora?
- Svi poslanički predlozi, uključujući i zahteve za moju smenu, legalni su i legitimni, ali ne odlučujem ja da li će i kada nešto biti uvršteno u dnevni red, za to postoji jasna procedura, koju svi moraju da poštuju - rekla je ona za današnju "Politiku".
Gojković ukazuje da su poslanici glasali da ona vodi parlament, pa će oni odlučiti i da li će ona nastaviti to da radi.
- Ako odluče da ne žele, onda će tako i biti, ne vidim ništa strašno u tome - istakla je.
Prema njenim rečima, jedan zahtev za njenu smenu potpisao je Saša Radulović, a drugi - 32 poslanika opozicije: DS, SDS, LDP, LSV i nezavisni poslanici.
- Ova grupa poslanika tražila je hitan postupak, a u skladu s procedurom, predlog da to bude uvršteno u dnevni red može da bude istaknut u petak, kad počinje nova sednica. Ne može se predlagati za započetu sednicu - objašnjava ona.
Budući da je reč o hitnom postpuku, o tome nema rasprave, već se samo glasa da li će biti uvršteno u dnevni red, navodi ona, dodajući da Radulovićev predlog nema oznaku hitnosti i on ide u redovnu proceduru.
- Hoće li se ove incijative naći na dnevnom redu, zavisi od snage argumenata kojima će predlagači pokušati da ubede poslanike da glasaju za to - objašnjava Gojković.
Ona kaže i da je svesna toga da će opozicionari iskoristi nastavak sednice da pričaju o čemu žele.
- Radim u skladu sa poslovnikom i ne razmišljam o tome šta će da se desi, da li će demonstranti da upadaju u parlament, o tome treba da razmišljaju svi poslanici, ali i građani Srbije, jer onda nisam u pitanju ja, nego demokratija - ističe Gojković.
Ona ponavlja da nije suspendovala skupštinu, već je radila ono što je predviđeno poslovnikom, odnosno dala je pauzu što je, kaže, tražilo deset šefova poslaničkih grupa.
- Meni to spočitavaju oni koji su od 2000. do 2012. godine potpuno obesmislili rad parlamenta - ističe predšednica Skupštine.
Navodi da se s vladom konsultovala samo u vezi sa pitanjem kada da dođu ministri koji treba da brane predložene zakone, kao ministar Branislav Nedimović.
- To su konsultacije o kojima sam govorila i to svi znaju, ali se prave da ne znaju o čemu je reč - ističe Gojković.
Osvrnuviši se na zahteve za njenu smenu koje postavljaju mladi koji protestuju, ona kaže da se toga dosetio Bojan Pajtić i da to nema veze s protestima.
- Pajtić je napisao zahteve, objavio na društvenim mrežama, a 30 minuta kasnije volšebno su usvojeni na protestima, koji u tom trenutku nisu bili ni počeli, znači usvojeni su na nekom drugom mestu - kaže Gojković.
Prema njenim rečima, nije suština u zahtevima, već je ovde reč o obesmišljavanju demokrataije i načina izbora predsednika države, parlamenta, drugih institucija i uvodi se princip da "ne važe dva miliona glasova, nego da ulica odluči ko će biti predsednik Srbije".
- Nismo na kvizu, pa da nagađamo da li je predsedniok osoba A, B ili C. To odlučuju građani na izborima - zaključila je predsednica Skupštine.
(Telegraf.rs/Tanjug)