JASNA PORUKA NEMAČKE: "Vojska Kosova" samo u dogovoru sa Srbima

Nemački vicekancelar ne isključuje mogućnost novih sukoba na Balkanu

Ministar spoljnih poslova Nemačke Zigmar Gabrijel poručio je danas u Prištini da kosovska vojska može biti formirana samo u skladu sa propisima i u dogovoru sa srpskom stranom, ne isključujući mogućnost od izbijanja novih sukoba na Balkanu.

Vučić se sastao sa Zigmarom

BLOKADA BRISELSKOG DIJALOGA: Nepoznat datum nove runde

- Zemlje Balkana treba da doprinesu svojim društvima - rekao je Gabrijel na zajedničkoj konferenciji za novinare sa kosovskim premijerom Isom Mustafom.

Mustafa je rekao da je Kosovo treba da ima svoju vojsku koja će, kako je kazao, biti formirana u skladu sa prospisima i dogovorom sa predstavnicima Srba u kosovskom parlamentu.

- Kosovo ima pravo na suverenu vojsku kao bilo koja druga zemlja - rekao je Mustafa, preneo je albanski portal Albeu.

Gabrijel, koji je u Prištinu doputovao jutros iz Beograda, gde je juče razgovarao sa srpskim premijerom i izabranim predsednikom Aleksandrom Vučićem, rekao je da Nemačka drži obećanje i da su "vrata EU otvorena svim zemljama Balkana", ali da to podrazumeva prethodno ispunjavanje svih kriterijuma.

- Naš ambasador ovde informisan je o svim postignućima Kosova, ali reforme moraju biti nastavljene pre svega u pravosudnom sistemu, jer vladavina prava dovodi investitore - rekao je Gabrijel, preneo je portal Lajmi.

Poručio je da dijalog sa Beograd o normalizaciji odnosa treba nastaviti, jer je to najbolje za mir i stabilnost u regionu.

- Dobar odnos Kosova i Srbije je prilika državama regiona da budu deo EU - rekao je šef nemačke diplomatije.

Govoreći o razgraničenju sa Crnom Gorom, Gabrijel je kazao da je ratifikacija sporazuma o tome neophodna za dobijanje vizne liberalizacije.

- Moja poruka je da Skupština usvoji ovaj sporazum - rekao je i zapitao zašto predstavnici opozicije u parlamentu blokiraju ovaj sporazum, ako je vizna liberalizacija toliko važna za građane Kosova.

- Sporazum o ratifikaciji je jedan od uslova EU i liberalizacije viznog režima neće biti bez ispunjavanja ovog uslova - izričit je bio Gabriel, rekavši da je bilo reči i o alternativnim opcijama, ali da je o ovom pitanju ključni problem ponašanje kosovske opozicije.

Upitan da komentariše ideju "zajedničkog tržišta Balkana", Gabrijel je kazao da to ne zavisi od njega, ali da veruje u mogućnost postizanja takvog sporazuma.

Pitanje koje se postavlja je u ovom slučaju je: "Da li Kosovari i Srbi veruju jedni drugima"?

(Telegraf.rs/Tanjug)