Šta kaže Ustav: Kada Vučić prestaje da bude premijer, a postaje predsednik

Funkcija predsednika vlade prestaće, čim izgovori zakletvu kao budući predsednik Republike

U situaciji kada predsednik vlade preuzima funkciju predsednika Republike, prestanak mandata premijera se može, ali i ne mora vezivati za ostavku, napisao je u "Politici" profesor Zoran Ivošević. Ta radnja je lični čin, a pošto je i produkt slobodne volje, davanje ostavke jeste mogućnost, ali ne i obaveza, dodao je Ivošević u tekstu objavljenom u rubrici "Pogledi".

Izbor premijera nije licitiranje i kladionica

VUČIĆ OTKRIO PLAN: Stara Jugoslavija plus Albanija, to je politička ideja

To, međutim, kako je dodao, ne znači da u navedenoj situaciji premijeru ne prestaje mandat. Prestaje mu, ali po članu 115. Ustava koji ne dopušta da predsednik države može obavljati drugu javnu funciju.

Aleksandru Vučiću će, stoga, funkcija predsednika vlade prestati čim izgovori zakletvu kao budući predsednik Republike, istakao je Ivošević.

Pošto se zakletva daje pred Narodnom skupštinom, narodni poslanici će, na osnovu pomenutog člana, konstatovati i prestanak njegove prethodne funkcije bez čekanja prve naredne sednice, piše Ivošević.

Kako i u ovom slučaju do prestanka mandata premijera dolazi pre njegovog isteka (baš kao i kod ostavke), mandat će, po članu 128. stavu 4. Ustava, prestati i čitavoj vladi, pa će ona do izbora nove vlade moći da obavlja samo tekuće i neodložne poslove, određene članom 17. Zakona o vladi.

Na njenom čelu biće prvi potpredsednik vlade, navodi Ivošević.

Kada Narodna skupština konstatuje prevremeni prestanak mandata premijera Vučića, on će, u svojstvu novoizabranog predsednika Republike poveriti mandat novom predsedniku vlade, a ovaj će predložiti Narodnoj skupštini sastav nove vlade.

Ukoliko ga skupština, u roku od 30 dana od dana konstatacije prevremenog prestanka mandata premijera, prihvati - dobićemo novu vladu, a ako taj rok bezuspešno protekne, novi predsednik Republike će raspustiti Narodnu skupštinu i raspisati nove izbore koji moraju biti okončani, najkasnije 60 dana od dana raspisivanja, ukazao je Ivošević.

Ovo je predviđeno članom 132. stavom 5. i članom 19. stavom 6. Ustava, zaključuje Ivošević.

(Telegraf.rs/Tanjug)