Francuzima nisu jasni srpski zakoni u slučaju Haradinaj: Sud u Kolmaru traži pojašnjenje
Sud u Kolmaru je zatražio da mu odgovori na dodatne zahteve budu dostavljeni najkasnije do kraja marta, budući da je nastavak rasprave o zahtevu Srbije za izručenje Haradinaja zakazano za 6. april
Mnistarstvo pravde Srbije dobilo je dodatna pitanja Apelacionog Suda u francuskom gradu Kolmaru, koji odlučuje po zahtevu Srbije za izručenje Ramuša Haradinaja, rečeno je danas Tanjugu u Ministarstvu.
TRAŽE OSLOBAĐANJE ZLOČINCA ili će prekinuti dijalog sa Beogradom: Najnovija odluka Skupštine Kosova
DRAMATIČNO UPOZORENJE OBAVEŠTAJNIH SLUŽBI: Albanci spremaju napade na Srbe, hoće da zapale region
U pitanjima francuskog suda traži se pojašnjenje zakonskih odredbi koje se odnose na dela za koja se Haradinaj tereti u Srbiji.
Sud u Kolmaru je zatražio da mu odgovori na dodatne zahteve budu dostavljeni najkasnije do kraja marta, budući da je nastavak rasprave o zahtevu Srbije za izručenje Haradinaja zakazano za 6. april.
Pitanja francuskog suda Ministarstvo pravde je prosledilo tužilaštvu za ratne zločine koje vodi istragu protiv Haradinaja.
Jedno od pitanja je kog datuma je u krivično pravo Srbije unet član 142, stav 1, Krivičnog zakonika Srbije, koji predviđa kažnjavanje ratnih zločina protiv civilnog stanovništva.
Takođe, pitanje je i da li su odredbe tog člana bile važeće između 12. i 20. juna 1999. godine, kada su počinjena dela za koja se Haradinaj sumnjiči.
Sud u Kolmaru se, pored ostalog, interesuje i koje su maksimalne kazne predviđene za ta dela i da li odredbe sprskog zakona omogućavaju gonjenje za dela za koja se tereti Haradinaj, te koje pravne odredbe važe za zastarevanje krivičnih dela u srpskom pravu.
U Ministarstvu pravde su istakli da će ispoštovati rok i do kraja meseca dostaviti sve što je Sud u Kolmaru tražio od dodatnih informacija.
Haradinaj, nekadašnji vođa OVK a danas na čelu Alijanse za budućnost Kosova, uhapšen je 4. januara na granici Švajcarske i Francuske po Interpolovoj poternici za na zahtev Srbije. Srbija je potom uputila Francuskoj zahtev za njegovo izručenje.
On je nedelju dana kasnije pušten da odluku suda o zahtevu Srbije za ekstradiciju čeka na slobodi, ali mu je oduzet pasoš i zabranjeno da napušta teritoriju Francuske.
Istraga protiv Haradinaja u Srbiji je pokrenuta 2004. godine, a u januaru je proširena novim optužbama i novim dokazima koji su prosleđeni sudu u Kolmaru.
Haradinaju je suđeno u Haškom tribunalu za ratne zločine na KIM, ali je 2012. pravosnažno oslobođen svih optužbi.
Srbija traži Haradinaja zbog sumnje da je izvršio krivična dela ratnih zločina protiv civilnog stanovništva na KIM u toku 1998. i 1999. godine, a reč je, kako je Beograd saopštio, o delima koja nisu bila predmet suđenja pred Haškim tribunalom.
(Telegraf.rs / Tanjug)