TAČI PRIZNAO PORAZ: Nemamo međunarodnu podršku za formiranje vojske, partneri da ubede Srbe

Imali smo podršku SAD i NATO, ali je sada postalo nemoguće, naročito posle otvorenih, jasnih i odlučnih izjava Srpske liste i Beograda da to ne dozvoljavaju, a Srpskoj listi se preti da ne glasa o zakonu - rekao je Tači

Kosovski predsednik Hašim Tači priznao je da Kosovo nema međunarodnu podršku, naročito od SAD, za izmenu zakona kojim bi se Kosovskim bezbednosnim snagama dale nadležnosti vojske, prenosi Koha ditore. SAD i međunarodna zajednica, kako je rekao za Glas Amerike, podržavaju transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga kroz ustavne amandmane.

ŠAMAR TAČIJU! NATO protiv formiranja "Vojske Kosova": Vučić razgovarao sa Stoltenbergom

TAČI NA OVO NIJE RAČUNAO: NATO i SAD oštro reagovali zbog formiranja "Vojske Kosova"

- Radio sam, sada već tri godine, da se ovo pitanje reši kroz ustavne amandmane i veoma bih voleo da se to dogodi. Imali smo podršku SAD i NATO, ali je sada postalo nemoguće, naročito posle otvorenih, jasnih i odlučnih izjava Srpske liste i Beograda da to ne dozvoljavaju, a Srpskoj listi se preti da ne glasa o zakonu - rekao je Tači.

Zato, kako kaže, preostaje ili da Kosovo nema vojsku ili da pređe na neki drugi plan.

Tači tvrdi da je odluka o uspostavljanju vojske u nadležnosti kosovskih instutucija i da su svi međunarodni akteri obavešteni o procesu.

- Svi želimo ustavne promene i radićemo da se to dogodi. Proces transformacije je institucionalan, ustavan i legalan i on spada u vrednosti i naš ervoatlanski okvir. Stoga, u potpunosti sam uveren da će međunarodna zajednica imati razumevanje za iskreno angažovanje kosovskih institucija - očekuje Tači.

On tvrdi da se kosovska vojska neće angažovati ni protiv koga i da niko ne bi trebalo da se oseća ugroženo.

Tači smatra i da formiranje kosovske vojske neće imati za posledicu okončanje pregovora sa Beogradom.

Govoreći o tome da Srpska lista neće glasati za zakon, Tači je rekao da taj problem postoji već nekoliko godina i da je zatražio od "kosovskih pratnera" da ubede poslanike sa te liste da budu za, kako tvrdi, ustavne i zakonske promene.

- Kosovo ne pravi nikakve nagle korake, ne pravi nikakva iznenađenja. Nije nikakva jednostrana ili nekoordinisana akcija, niti nelegalni ili neustavni postupak. Nema nikakve akcije koja bi se smatrala opašnoću za mir na Kosovu ili u regionu - kaže Tači.

Kako kaže, radi se o tome da su kosovske institucije odlučile da KBS daju zaduženja profesionalne vojske a da je to izazvalo samo "jednu zemlju i to Srbiju".

Kako tvrdi Tači, trenutno jedina pretnja miru u regionu povećanje uticaja Rusije i broja njenih aviona i vojnih baza, kako kaže, u Srbiji.

Toj pretnji, kako kaže, treba da se dodaju pretnje koje predstavlja terorizam, gde "Kosovo nastavlja da bude šampion u regionu u beskompromisnoj borbi protiv terorizma".

- Očekujem da NATO bude svestan tih specifičnih rizika i da ne brine o transformaciji KBS znajući da su KBS obučene od strane NATO i njenih članica. To je moj direktan odgovor na zabrinutost NATO, generalnog sekretara NATO i SAD - kaže Tači.

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je večeras da mu je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg zahvalio što je Srbija čuvala mir i stabilnost i obavestio ga da je NATO protiv formiranja Vojske Kosova, što je ocenio kao jasnu pobedu Srbije.

SAD i NATO insistiraju na tome da se transformacija KBS izvede uz ustavne promene koje bi podržala Srpska lista.

(Telegraf.rs/Tanjug)