Izvestilac Evropskog parlamenta nezadovoljna Prištinom, još više - Beogradom?!

U izveštaju pozivamo članove Srpske liste da deluju i rade kao građani Kosova, a ne da idu po mišljenje u Beograd

Izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Ulrike Lunaček, predstavljajući danas Spoljnopolitičkom odboru izveštaj o Kosovu, ocenila je da na obe strane nedostaje implementacija sporazuma postignutih u dijalogu Beograda i Prištine - privremene vlasti pre svega o Zajednici srpskih opština (ZSO), a Beograd oko upravljanja prelazima, sporazuma o energetici i katastra.

Albanci žele da prevare Beograd: Stojanović o formiranju ZSO

Nova Tačijeva "ocena": Moramo graditi mostove, a ne zidove

Lunaček tvrdi da Srbija onemogućava Kosovo, blokadom, da ugasi elektranu na ugalj koja utiče na zdravlje građana.

Takođe je izrazila nadu da će kosovska skupština što pre ratifikovati sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, podsećajući da je to poslednja prepreka na putu dobijanja vizne liberalizacije.

Isto tako pozvala je Srpsku listu da se vrati u skupštinu, jer će to pomoći izglasavanju preostalih sporazuma, među kojima je i zakon o verskim zajednicama.

- U izveštaju pozivamo članove Srpske liste da deluju i rade kao građani Kosova, a ne da idu po mišljenje u Beograd - rekla je Lunaček.

Ona je ukazala da će svoj izveštaj izmeniti i dodati da je Bangladeš priznao Kosovo, čime je, kako je rekla nezavisnost Kosova priznalo 114 država sveta, više od polovine članice UN.

S tim u vezi je pozvala pet zemalja EU, koje do sada to nisu učnile, da priznaju nezavisnost Kosova, dodajući da bi to bilo korisno po ceo region, i doprinelo bi stabilnosti.

Lunaček je podvukla da je nezavisnost Kosova ireverzibilna stvar, i da neće biti povlačenja. Srbiju je kritikovala zbog voza koji je, kako je rekla, uputila na Kosovo sa porukom "Kosovo je Srbija".

- Dobrosusedski odnosi nisu provokacija - poručila je Lunaček.

Takođe je zatražila od Srbije ukidanje zakona o univerzalnoj jurisdikciji, koji je ranije korišćen za borbu protiv protivnika Slobodana Miloševića, a sada protiv Ramuša Haradinaja.

Dodala je da bi bilo važno da Kosovo postane članica Interpola, jer bi tada mogla da "govori svojim glasom" u borbi protiv kriminala, i da ga treba uključiti i u borbu protiv korupcije.

Kritikujući srpske vlasti, ona je navela primer jedne austrijske državljanke koja je sletela u Prištinu i kopnenim putem htela da uđe u Srbiju, gde je na prelazu Merdare zadržana četiri sata i propuštena navodno tek kad je platila 50 evra službenicima.

- To nije primer dobrosusedskih odnosa - istakla je Lunaček.

Evropski poslanici naglasili su da Kosovo treba da uloži još napora u borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, te procesuiranje takvih slučajeva.

Oni navode da je dobro što je na snazi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, te što je Kosovo usvojilo reformske zakone.

Međutim, ističu da još nema velikog napretka u implementaciji, kao ni u rešavanju slučajeva u vezi sa korupcijom.

Takođe, naglasili su da je važno da se ratfikuje sporazum o demarkaciji s Crnom Gorom, budući da je to jedna od najtežih prepreka za viznu liberalizaciju Kosova.

Poslanica EPP Dubravka Šuica je navela da je problem i što još nije uspostavljena Zajednica srpskih opština, jer to izaziva, kako je navela, tenzije između Srbije i Kosova.

Poboljšanja u javnoj administraciji, pravnom sistemu i razvoju tržišne ekonomije takođe su neophodna, navela je ona.

(Telegraf.rs/Tanjug)