Vučić predao Kernu JEDAN PAPIR: Za neke koji uskoro dođu posle mene (FOTO)
Vučić je rekao da je o tom "papiru", na engleskom jeziku, obavio prve konsultacije sa premijerom BiH Denisom Zvizdićem i albanskim premijerom Edijem Ramom
Premijer Srbije Aleksandar Vučić predao je danas austrijskom kancelaru Kristijanu Kernu "papir" o Zapadnom Balkanu, sa ciljem stvaranja slobodnog trgovinskog tržišta i carinske unije u regionu. Reč je o ideji koja, kako je objasnio Vučić, ima za cilj da se "približe naše teritorije" i olakša protok robe.
Vučić: Uvek sam spreman za saradnju sa Nikolićem, pred SNS težak posao
Vučić i Kern u Beogradu: Austrija zagovara ideju Srbije u EU
Premijer nije precizirao šta sve podrazumeva njegova inicijativa, ali je istakao da gubimo sedam odsto prihoda zbog čekanja kamiona na granicama.
On je rekao da je o tom "papiru", na engleskom jeziku, obavio prve konsultacije sa premijerom BiH Denisom Zvizdićem i albanskim premijerom Edijem Ramom.
- To je moja ideja, prvi put sam uručio taj papir Kernu, a ideja je da se napravi slobodna trgovinska zona i carinska unija, čime ćemo postati veće tržište, atraktivnije - rekao je Vučić.
Smatra da je to budućnost regiona.
- Što bogatiji budemo, to će biti bolje za nas. To je neka moja lična ideja i inicijativa - poručio je premijer i istakao da je uveren da je u tom papiru, prema njegovom mišljenju, budućnost Srbije i celog regiona.
Navodeći da će možda neki drugi taj papir posmatrati kao praznu priču, premijer je rekao da vidi da se svuda u regionu podižu nacionalističke i šovinističke tenzije, te da je to značajno rešenje koje bi moglo da ih "spusti i smiri", a da ekonomija napreduje.
Vučić je dodao da se nada da će i neki koji dođu posle njega nastaviti tim putem, jer je to ideja koja je dobra za Zapadni Balkan.
- Time bismo približili naše teritorije i zemlje na Zapadnom Balkanu, čime naši kamioni ne bi gubili po 20 sati na granicama, već bismo smanjili čekanje na dva - tri. A time bismo postali mnogo veće i atraktivnije tržište za investitore - rekao je Vučić.
Kako je rekao, nekim evropskim zemljama je bilo potrebno 30-40 godina da usklade carinske sisteme, ali mi to možemo mnogo brže, čime bismo draštično popravili naše šanse za još ubrzaniji ekonomski napredak.
(Telegraf.rs/Tanjug)