Nikolić: Ključ je regionalna saradnja

Neophodno je obnoviti političku posvećenost održivom razvoju kao našem krajnjem cilju i zelenoj ekonomiji kao sredstvu za njegovu realizaciju, rekao predsednik Srbije na konferenciji UN "Rio 20 plus"

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je na konferenciji UN "Rio 20 plus" da je regionalna saradnja ključ za uspešno sprovođenje međunarodno definisanih ciljeva, uključujući i zaključke ovog skupa.

- Srbija čvrsto veruje da je jačanje regionalne saradnje, uz angažovanje regionalnih organizacija i tela, ključ za uspešnu implementaciju međunarodno definisanih ciljeva, uključujući i zaključke ove konferencije - rekao je Nikolić u govoru na samitu UN u Rio de Žaneiru, posvećenom zelenoj ekonomiji i razvoju.

Podsećajući da će broj stanovnika na našoj planeti do 2050. godine porasti na devet milijardi stanovnika, Nikolić je istakao da je jasno da intenzivan razvoj privrede i društva baziran na ekstenzivnom korišćenju prirodnih resursa, koji je okarakterisao 20. vek, nije moguće nastaviti niti priuštiti.

- Neophodno je obnoviti političku posvećenost održivom razvoju - kao našem krajnjem cilju i zelenoj ekonomiji kao sredstvu za njegovu realizaciju. Moramo imati na umu da je odgovornost za kreiranje precizne i jasne agende za budućnost upravo na nama - političkim liderima iz čitavog sveta - naveo je Nikolić.

Prema njegovim rečima, Srbija smatra konferenciju svojevrsnom prekretnicom koja će nas usmeriti ka globalnom prelasku na zelenu ekonomiju.

Kako je dodao, prelazak na novi ekonomski model treba da osigura privredni rast, kreira nova radna mesta, iskoreni siromaštvo, obezbedi ekonomsku valorizaciju prirodnog kapitala...

- Da bi se ovo postiglo, neophodno je usvojiti Globalnu mapu puta ka zelenoj ekonomiji, koja bi sadržala merljive rezultate, kao i jasno definisane i dogovorene vremenske rokove - naveo je Nikolić.

Predsednik Srbije je istakao da je, u skladu sa svojom politikom usaglašavanja sa naprednim ekonomskim standardima EU, Srbija, uz podršku UNDP-a i UNEP-a, izradila Studiju o zelenoj ekonomiji i perspektivi institucionalnih reformi u cilju postizanja održivog razvoja i dodao da su politike efikasnog korišćenja resursa i energije identifikovane kao glavne oblasti koje će imati najveći uticaj na proces tranzicije ka zelenoj ekonomiji.

- Da bismo bili u stanju da odgovorimo na izazove koji su pred nama, a koji su vezani za pitanja održivosti, biće nam neophodan reformisan, ojačan, bolje koordiniran i koherentniji institucionalni okvir na svim nivoima upravljanja - ocenio je Nikolić.

Prema njegovim rečima, taj novi institucionalni okvir mora da se zasniva na političkom liderstvu i mora pronaći načine na koje bi se izbegla dupliranja i eliminisala nepotrebna preklapanja, a istovremeno maksimalno uvećalo efikasno korišćenje finansijskih resursa i promovisala sinergija.

- Srbija ostaje privržena jačanju ekološke dimenzije institucionalnog okvira za održivi razvoj, što za rezultat treba da ima uspostavljanje specijalizovane agencije UN za pitanja zaštite životne sredine - naglasio je Nikolić.

Predsednik Srbije je, takođe, ukazao da je neophodno uspostaviti operativne ciljeve i preduzeti konkretne akcije u okviru dogovorenih vremenskih rokova kako bismo bili u mogućnosti da se izborimo sa kritičnim pritiscima u godinama koje dolaze.

(Telegraf.rs)