Za Hrvate je blokada poglavlja POZITIVNI PRITISAK: Njihovi evro-poslanici o putu Srbije ka EU

Problemi će trajati dok sama Srbija ne prihvati punu odgovornost za događaje iz ranih devedesetih, kažu hrvatski evro-parlamentarci

Hrvatski poslanici u Evropskom parlamentu izjavili su da Hrvatska ne želi da blokira Srbiju na putu ka Evropskoj uniji (EU), ali da tokom pregovora Srbija mora da reši više otvorenih pitanja u odnosu sa susedima. Posle jučerašnje rasprave u Spoljnopolitičkom odboru EP o izveštaju i rezoluciji koje je predložio izvestilac za Srbiju Dejvid Mekalister, poslanici iz Hrvatske su kao nerešena pitanja naveli pitanja nestalih, povratka kulturnog blaga, granice, kao i srpski zakon o univerzalnoj jurisdikciji za procesuiranje ratnih zločina.

VLADA ZABRINUTA jer hoće da naude Republici Srpskoj: Stefanović o tenzijama

ZNA SE KO JE PREDLOŽIO ZAUZIMANJE AMBASADE I GDE ŽIVI: Dačić o upozorenju zapadnih službi

- Otvorena pitanja koja imamo sa Srbijom moraćemo rešavati tokom pregovora. Nisam zagovornik toga da ta pitanja budu razlog za neotvaranje poglavlja, ali kod zatvaranja poglavlja ta pitanja moraju biti rešena - rekla je Dubravka Šuica iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), prenosi Hina.

Šuica je rekla i da je interes Hrvatske da se "granica EU pomeri ka istoku i da Hrvatska ne bude graničar" ali da Srbija ispuni uslove za članstvo. Ona je rekla da Hrvatsku posebno zanima i usklađivanje spoljne i bezbednosne politike Srbije sa politikom EU "što u ovom trenutku nije slučaj".

- Činjenica je da se često sprovodi proruska politika. To je ono što neće omogućiti Srbiji put u EU - dodala je.

Tonino Picula iz Socijaldemokratske partije (SDP) je rekao da je konstruktivno rešavanje preostalih bilateralnih pitanja Srbije sa susedima vrlo važno za njeno napredovanje prema EU.

Picula je rekao da Hrvatska treba da ima aktivnu ulogu u procesu pristupanja susednih zemalja EU jer je njihovo napredovanje na evropskom putu u nacionalnom interesu Hrvatske.

Dodao je, međutim, da su odnosi u regionu Zapadnog Balkana i danas dobrim delom opterećeni načinom na koji se Jugoslavija raspala i da će ti problemi trajati dok sama Srbija ne prihvati punu odgovornost za događaje iz ranih devedesetih.

- Hrvatska mora da bude zainteresovana za napredak suseda ka EU a činimo im uslugu ako im ukazujemo na narešena otvorena pitanja - rekao je Picula i dodao da nije reč o blokadi, "nego o nekoj vrsti pozitivnog pritiska kako bi se sprovele reforme".

Marijana Petir iz Hrvatske seljačke stranke (HSS) zamolila je izvestioca Mekalistera da pomogne u rešavanju spornog pitanja srpskog zakona o univerzalnoj jurisdikciji za procesuiranje ratnih zločina.

- Očekujemo da se sporni članovi toga zakona ukinu - rekla je Petir dodajući da je taj zakon "opasnost za hrvatske branitelje" ali i "susedne države poput Kosova jer je upravo na osnovu tog zakona uhapšen i Ramuš Haradinaj".

Ona je, govoreći o Srbiji, pomenula i probleme u vezi s vladavinom prava, slobodom medija, saradnji s Haškim sudom i velikim uticajem Rusije.

- Taj uticaj se snažno oseća i mislim da Srbija treba da se distancira od uticaja Rusije, jer u suprotnom neće moći da postane članica EU - rekla je Petir.

(Telegraf.rs/Beta)