Paunović: Nije problem u obrazovanju, reč je o neprincipijelnim namerama Hrvatske

Mislim da se ovakvim postupcima usložnjava i otežava položaj hrvatske nacionalne manjine u Srbiji. Ali to je tema za Vladu Hrvatske i njihovo javno mnjenje - ističe Paunović

Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava, izjavila je danas da za otvaranje poglavlja 26 problem nije bio u obrazovanju na hrvatskom jeziku u Srbiji. Reč je o neprincipijelnoj nameri Hrvatske da konstantno koči Srbiju na putu evropskih integracija.

Hrvatska se ne pita ništa u EU: PALMA O BLOKADI POGLAVLJA

SRBIJA STOPIRANA NA PUTU KA EU ZBOG UDŽBENIKA: Svi pričaju o poglavlju 26, ali da li znate na šta se ono odnosi?

Takvo ponašanje Hrvatske sigurno ne doprinosi regionalnoj stabilnosti, niti konstruktivnom rešavanju bilateralnih pitanja koja su u interesu obe države.

- Mislim da se ovakvim postupcima usložnjava i otežava položaj hrvatske nacionalne manjine u Srbiji. Ali to je tema za Vladu Hrvatske i njihovo javno mnjenje - ističe Paunović.

Paunović je podsetila da u Srbiji živi oko 58.000 pripadnika hrvatske nacionalne manjine. Na poslednjim izborima za nacionalne savete nacionalnih manjina izabran je i nacionalni savet koji zastupa interese hrvatske manjine u Srbiji. Za rad ovog saveta izdvaja se 12.976.000 dinara na godišnjem nivou.

U Srbiji se oko 60.000 dece obrazuje na jezicima nacionalnih manjina, a oko 1. 000 dece pohađa nastavu na hrvatskom jeziku - od predškolskih do srednjoškolskih obrazovnih ustanova, navodi Paunović.

- Podsetiću i da je Ministarstvo prosvete potpisalo sporazum sa Hrvatskim nacionalnim vjećem o obezbeđivanju nedostajućih udžbenika na hrvatskom jeziku. Za sve nedostajuće udžbenike u 2016. godini obezbeđeno je 134 miliona dinara u Budzetu RS. Pitanje obrazovanja predstavlja i deo sporazuma premijera Vučića i Hrvatske predsednice Kitarović - navodi direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

(Tanjug/Telegraf.rs)