LDP: Hoćemo dinamičnu i jaku vladu
"LDP će voditi pregovore sa ambicijom da formira reformsku vladu koja će brzo uspeti da otkloni sve sumnje u buduću orijentaciju zemlje", navodi se u saopštenju te stranke
Liberalno-demokratska partija zalaže se da Srbija dobije jaku, efikasnu i dinamičnu vladu, koja će istovremeno moći da vodi zemlju ka članstvu u EU neuporedivo brže nego do sada.
Vlada mora da rešava političke izazove na tom putu i da sprovede efikasne i fer reforme u privredi jačajući tržišnu ekonomiju, ali koja će sva sporna pitanja rešiti uz poštovanje političkih razlika.
U saopštenju dostavljenom medijima navodi se da će LDP voditi pregovore sa ambicijom da formira reformsku vladu koja će brzo uspeti da otkloni sve sumnje u buduću orijentaciju zemlje, koje su pojačane nakon izbora novog predsednika Srbije i njegovih prvih političkih nastupa.
"Nema uspešnih evropskih integracija bez konkretne i odgovorne politike prema Kosovu i regionu, kao što nijedno poboljšanje u ekonomskom i socijalnoj politici ne može da se izvede bez izgradnje efikasnih institucija i vladavine prava, prihvatanja vrednosti EU i promene postojećeg političkog, društvenog i ekonomskog modela", navodi se u saopštenju.
Kao posebne prioritete LDP ističe završetak reforme pravosuđa uz puno poštovanje standarda EU i nastavak demokratizacije medijskog života kroz usvajanje novih zakona usaglašenih sa evropskom praksom, domaćim i međunarodnim institucijama i medijskim udruženjima.
Stav LDP prema kosovskoj nezavisnosti isti je kao i onaj koji su javno saopštili na sednici Skupštine Srbije u trenutku njenog proglašenja 2008. godine.
Pitanje priznanja kosovske nezavisnosti u ovom trenutku pred Srbiju niko ne postavlja, dodaje se u saopštenju i konstatuje da "ukoliko se to pitanje postavi, odgovor neće moći da daju stranke niti vlada, već je to pitanje o kome će se izjašnjavati čitavo društvo".
LDP insistira na hitnom nastavku pregovora sa Prištinom, potpunom sprovođenju svih sporazuma koji su do sada postignuti sa kosovskom stranom u Briselu i rešavanju preostalih pitanja uz pomoć EU.
"Uvereni smo da će evropske integracije naše zemlje moći da se iskoriste i kao mehanizam koji će popraviti odnose sa Prištinom", navodi LDP.
U odnosu prema Republici Srpskoj LDP je posvećen stabilnosti regiona, pri čemu poseban značaj pridaje, kako se navodi, izgradnji mnogo boljih unutrašnjih odnosa u BiH, uz uvažavanje svih garancija koje građanima, narodima i entitetima u njoj obezbeđuje Dejtonski sporazum.
"Upravo zbog toga bolja budućnost za srpski narod, ali i sve druge narode u Republici Srpskoj i BiH, ne sme se graditi na negiranju zločina i relativizovanju sudskih presuda međunarodnih sudova, niti se može zasnivati na prevlasti bilo koje strane u budućim unutrašnjim odnosima u Bosni kao nekoj vrsti kompenzacije za događaje u prošlosti", navodi se u saopštenju.
Ključnim pitanjem uspeha buduće vlade LDP smatra ekonomiju zbog čega će insistirati na promeni dosadašnjeg neefikasnog privrednog modela, restrukturiranju, promeni sistema upravljanja i profesionalizaciji javnih preduzeća, kvalitetnoj poreskoj reformi, strogoj budžetskoj disciplini, liberalizaciji tržišta i razvoju konkurencije.
Socijalna politika mora se voditi odvojeno od ekonomske i privredne politike, za razliku od sadašnjeg pristupa koji je bio duboko pogrešan i nepravedan, smatra LDP.
Tržište rada i zakoni koji ga prate moraju biti promenjeni i modernizovani već tokom prve godine mandata, smatraju u LDP i navode da u procesu promene zakonskog i praktičnog okvira treba da učestvuju autentični predstavnici radnika i poslovnog sveta.
"To podrazumeva liberalizaciju pristupa tržištu rada, lakše i jeftinije zapošljavanje i dinamičniju promenu radnog mesta i za poslodavca i za zaposlene, dok se teret velike nezaposlenosti ne može prevaliti na poslodavaca, niti mlade kojima je drastično otežano dobijanje posla upravo zbog neracionalnih rešenja u oblasti zakona o radu", navodi se u saopštenju.
U LDP podsećaju da su penzije stečeno pravo i da država mora biti u stanju da obezbedi isplatu penzija, ali i da se mora uspostaviti ravnoteža i novi odnos između obaveza koje država ima prema penzionerima i obaveze da, kao i druge zemlje, reformišemo penzijski sistem i omogućimo da ta prava bude dostupna i ostvariva i za one koji će postati penzioneri u budućnosti.
Na ovim principima ćemo voditi razgovore i uvereni smo da ne postoji nijedan razlog da se nova vlada ne formira brzo, zaključuje se u saopštenju nakon sednice Predsedništva LDP.
(D. Z. / Tanjug)