JEREMIĆ SVE BLIŽE PRVOM MESTU? Završena peta runda glasanja za novog generalnog sekretara UN, naš kandidat prestigao Lajčaka

Vuk Jeremić, kandidat Srbije za mesto generalnog sekretara UN, posle petog neformalnog kruga glasanja, sa osam pozitivnih glasova, šest negativnih i jedan "neodređeni", zauzima drugo mesto

U Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija završena je peta runda glasanja za novog generalnog sekretara svetske organizacije, a kandidat Srbije Vuk Jeremić se, posle preseka glasova nakon pete runde, nalazi na drugom mestu. On je tako prestigao slovačkog kandidata Miroslava Lajčaka.

PRESEK POSLE ČETVRTE RUNDE GLASANJA: Vuk Jeremić na drugom mestu, EVO KOLIKO GLASOVA JE OSVOJIO!

Na prvom mestu je i dalje bivši portugalski premijer Antonio Gutereš. On je osvojio 12 pozitivnih, dva negativna i jedan neodređeni glas, a Jeremić osam pozitivnih, šest negativnih i jedan neodređeni glas.

Prethodna runda održana je 9. septembra i tada je bivši portugalski premijer Antonio Gutereš ponovo bio prvi dok je Jeremić osvojio najbolji do tada rezultat - bio je treći sa dva pozitivna glasa više nego ranije.

Gutereš je tada osvojio 12 pozitivnih, dva negativna i jedan neopredeljen glas, iza njega je sledio šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak sa 10 pozitivnih, četiri negativna i jednim neodređenim glasom, dok je Jeremić dobio devet pozitivnih, četiri negativna i dva neodređena glasa, što je do sada njegov najbolji rezultat.

Do sada najbolji rezultat Jeremića u četvrtom krugu glasanja

- Ovim glasanjem je definitivno potvrđeno da smo se plasirali u samu završnicu ovog izbora, što smatram značajnim dostignućem - istakao je tada Jeremić, dodavši da se u nastavku procesa može očekivati da će stalne članice Saveta bezbednosti ući u direktne međusobne pregovore oko vodećih kandidata.

Prema pisanju beogradskog lista "Danas", koji se poziva na neformalni dokument UN, kandidat Srbije prema preseku glasova posle četvrte runde glasanja nalazi se na drugom mestu. Prema tom dokumentu, Jeremić ima 33 pozitivna, 18 negativnih i devet neutralnih glasova.

Prvoplasirani je Portugalac Antonio Gutereš, koji ima 46 pozitivnih, sedam negativnih i sedam neutralnih glasova.

UN su napravile tabelu koja predstavlja presek svih glasova, što je urađeno pred sutrašnje glasanje.

Povodom današnje runde glasanja u SB UN, sagovornici tog lista ukazali su da će to biti pokazatelj do kakve je političke trgovine došlo između velikih sila nakon što je ove sedmice zasedala Generalna skupština UN.

VUK JEREMIĆ POSLE ČETVRTE RUNDE: Imamo razloga za zadovoljstvo

- Od 26. septembra se ubrzava tempo izbora generalnog sekretara, jer će nakon pete runde neformalnog glasanja već 3. oktobra biti održano glasanje na kojem će stalne članice SB imati kartone u bojama - navode izvori lista.

Kartoni u bojama neće ukazivati na to koja država je na koji način glasala, ali će se na osnovu njih znati da je reč o glasovima stalnih članica SB, koji imaju posebnu težinu.

List navodi i da je moguće da će do kraja oktobra biti održano još jedno takvo glasanje, jer je plan da se do novembra završi glavni deo procesa izbora naslednika Ban Ki Muna na čelu UN.

U međuvremenu, američki "The Wall street journal" je u dva navrata otvoreno podržao kandidata Srbije.

Renomirani američki dnevni list ponovo podržao Vuka Jeremića

List je prvo ocenio da je Jeremić najbolji izbor za reforme u UN i "jedini kandidat vredan hvale u tom miksu", što je bilo prvi put da jedan medij s takvom reputacijom nekog podrži, a zatim je Jeremić pozvan u glavni urednički TV format - Opinion Journal WSJ, gde su mu ponovili svoju otvorenu podršku.

I britanski "The Telegraph" iznosi sve pohvale na račun srpskog kandidata za Generalnog sekretara UN Vuka Jeremića, uz ocenu da je dinamičan, sposoban i poznavalac sistema.

BRITANSKI TELEGRAF PUN HVALE ZA JEREMIĆA: Vuk je dinamičan, sposoban i poznavalac sistema

U međuvremenu, strani mediji bavili su se i drugim kandidatima, a francuski "Le Monde" ocenio je da se za tu funkciju jasno izdvaja bivši portugalski premijer Antonio Gutereš (67). On je dobar kandidat i u prednosti je što pripada krugu svetskih lidera, izuzetno dobro poznaje mašineriju UN, pošto je bio visoki komesar za izbeglice do 2015. godine, a u prošlom krugu glasanja imao je 12 pozitivnih, jedan neutralan i dva negativna glasa, navodi list.

On, međutim, ima dva hendikepa: nije žena i nije iz Istočne Evrope, dodajući da je javna tajna da je on žrtva novog hladnog rata Zapadnjaka i Rusa.

Pariski denvnik podseća da nepisano pravilo kaže da mora postojati geografska rotacija generalnih sekretara UN.

(Telegraf.rs/Tanjug)